Jak potwierdzić status podatnika VAT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 13 grudnia 2016

Aby skorzystać z ulgi na złe długi, trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest potwierdzanie, że dłużnik jest czynnym podatnikiem VAT. Czy wydruk ze strony Ministerstwa Finansów w ramach usługi „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT” jest wystarczający? Poznaj stanowisko organów podatkowych.

Wierzyciele, którzy chcą skorzystać z ulgi na złe długi występują do właściwych naczelników urzędów skarbowych o potwierdzenie, czy dłużnik rzeczywiście miał/ma status czynnego podatnika VAT. Przepisy nie precyzują jednak sposobu wykazania, że wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni.

Status podatnika VAT można sprawdzać samodzielnie na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Usługa daje też możliwość wydruku zwracanego komunikatu wskazującego status podmiotu w VAT.

Czego dotyczyła sprawa?

Spółka A zajmująca się sprzedażą i dystrybucją piwa, zawiera umowy z klientami na dostawę towarów oraz świadczenie usług. W ramach realizacji tych umów spółka wystawia faktury, na których jest określony termin płatności. Dla każdego z kontrahentów termin płatności ustalany jest indywidualnie. Nie wszystkie wierzytelności spółki są płacone zgodnie z ustalonym terminem płatności na fakturze lub w umowie. Niektóre z nich spółka klasyfikuje jako nieściągalne, a ich nieściągalność zostaje uprawdopodobniona.

Aby skorzystać z ulgi na złe długi spółka musi m.in. dysponować potwierdzeniem, że na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty dłużnik jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy wydruk komunikatu z strony internetowej Ministerstwa Finansów wygenerowany w ramach usługi „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT”, jest wystarczające dla potwierdzenia, że dłużnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Spółka uważała, że tak. Organ podatkowy przyznał rację.

Kiedy można skorzystać z ulgi na złe długi?

Podatnik może skorzystać z ulgi na złe długi, jeżeli są spełnione następujące warunki:

  1. dostawa towaru lub świadczenie usług były dokonane na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
  2. na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:
    1. wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
    2. dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
  3. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Co to dla Ciebie oznacza?

Na podstawie wydruku komunikatu ze strony internetowej Ministerstwa Finansów wskazującego, że podatnik (dłużnik) jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny oraz przy spełnieniu pozostałych przesłanek tzw. ulgi na złe długi, można skorygować podstawę opodatkowania oraz VAT należny.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 listopada 2015 r., IPPP1/4512-965/15-2/MK

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Komentarze: 1
Zaloguj się aby dodać komentarz
Piotr Henke

Automatyczna weryfikacja statusu w VAT kontrahenta

Dla zainteresowanych podaje linki do bezpłatnych aplikacji webowych gdzie można zweryfikować Numery NIP kontrahentów automatycznie. Nie są potrzebne żadne dodatkowe instalacje oprogramowania. Wystarczy wkleić numery do pola tekstowego i nacisnąć przycisk [Sprawdz] http://vatnumber.info/automatyZobacz więcej
19 maj 2018 o 21:27