Jak opodatkować usługi dietetyka i doradcy żywieniowego

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 5 lipca 2018
Pytanie:  Czynny podatnik VAT prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami ppoż. Dodatkowo chce rozszerzyć działalność o usługi dietetyka i doradcy żywieniowego. Zatrudni w tym zakresie specjalistę. Jaką stawką VAT powinny być opodatkowane te usługi? Czy podatnik ma obowiązek od pierwszej sprzedaży takiej usługi dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ewidencjonować ją za pomocą kasy fiskalnej?
Odpowiedź: 

Czynności podlegające opodatkowaniu VAT opodatkowane są według stawki podstawowej 23% (zob. art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT), chyba że przepisy przewidują dla danych czynności obniżoną stawkę VAT lub zwolnienie od podatku. Jednocześnie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT zwolnione od podatku VAT są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Zwolnienie to obejmuje, między innymi, usługi świadczone w ramach wykonywania zawodu dietetyka (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 lipca 2016 r., nr IPPP2/4512-415/16-2/KOM).

Jednak w przedstawionej sytuacji podatnik nie będzie świadczył wskazanych usług w wykonaniu zawodu dietetyka, lecz wykorzystując do tego zatrudnionego w tym celu specjalistę. W tej sytuacji korzystanie ze zwolnienia od podatku VAT (tj. zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT) wymagałoby posiadania przez podatnika wpisu do rejestru podmiotów leczniczych (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 stycznia 2016 r. – sygn. IPPP2/4512-1084/15-2/KOM).

Z treści pytania nie wynika, aby podatnik taki wpis posiadał, co prowadzi do wniosku, że wskazane usługi nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT, a w konsekwencji będą opodatkowane podatkiem VAT według stawki 23%.

Wskazane w treści pytania usługi nie należą przy tym do czynności podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania (wymienionych przepisami § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania). Jeżeli zatem podatnik, o którym mowa, objęty jest zwolnieniem podmiotowym z obowiązku ewidencjonowania ze względu na kwotę obrotu realizowanego na rzecz osób prywatnych (§ 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania), ze zwolnienia tego korzystać będzie również świadczenie wskazanych w treści pytania usług (do czasu utraty prawa do tego zwolnienia).

Natomiast jeżeli ze względu na prowadzenie dotychczasowej działalności prawo do tego zwolnienia utracił, w grę wchodzić będzie korzystanie przez niego ze zwolnienia przedmiotowego z obowiązku ewidencjonowania wynikającego z § 2 ust. 1 w zw. z poz. 39 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Zwolnienie to obejmuje świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz