Dowiedz się, czy stawka VAT na e-booki będzie niższa

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 13 marca 2017

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący stawki VAT na dostawę książek i innych publikacji drogą elektroniczną. Sprawdź, konsekwencje podatkowe tego wyroku.

Książki, czasopisma oraz gazety sprzedawane w formatach elektronicznych bez wykorzystania fizycznych nośników podlegają opodatkowaniu 23% stawką VAT.

Książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach – są opodatkowane 5% stawką VAT.

Polskie przepisy są w tym zakresie zgodne z przepisami unijnymi – takie wnioski płyną z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jakie obowiązują stawki VAT?

Obowiązujące przepisy przewidują, że drukowane książki i czasopisma specjalistyczne korzystają, co do zasady, z opodatkowania VAT według stawki 5% (na podstawie przepisów art. 41 ust. 2a w zw. z poz. 32 i 34 załącznika nr 10 do ustawy o VAT). Z opodatkowania stawką 5% korzystają również, co do zasady, książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach (na podstawie art. 41 ust. 2a w zw. z poz. 33 załącznika nr 10 do ustawy o VAT). Z kolei gazety oraz czasopisma inne niż specjalistyczne najczęściej korzystają z opodatkowania stawką 8% (na podstawie art. 41 ust. w zw. z poz. 73 i 74 załącznika nr 3 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT).

Preferencji tych pozbawione są książki, czasopisma oraz gazety sprzedawane w formatach elektronicznych bez wykorzystania fizycznych nośników. W konsekwencji ich sprzedaż jest opodatkowana VAT według stawki podstawowej 23%.

Skąd wziął się problem?

W związku z tymi rozbieżnościami Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności konstytucyjności wskazanych przepisów w zakresie, w jakim wyłączają stosowanie obniżonych stawek podatku do książek wydawanych w formie cyfrowej i innych publikacji elektronicznych. W ramach toczącego się w związku z tym wnioskiem postępowania Trybunał Konstytucyjny wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zbadanie, czy taka sytuacja jest zgodna z przepisami unijnymi.

Jakie są skutki wyroku TSUE?

Komentowany wyrok nie jest dla podatników oraz konsumentów korzystny, gdyż wynika z niego, że zasada równego traktowania nie sprzeciwia się temu, aby książki, dzienniki i periodyki cyfrowe dostarczane drogą elektroniczną były wyłączone ze stosowania obniżonej stawki VAT. Oznacza to, że polskie przepisy są w tym zakresie zgodne z przepisami unijnymi. Spodziewać się w tej sytuacji należy, że Trybunał Konstytucyjny orzeknie o ich zgodności z Konstytucją.

Co się może zmienić?

W najbliższych latach stan prawny w omawianym zakresie może się zmienić. Omawiany problem dostrzegła bowiem Komisja Europejska, która 1 grudnia 2016 r. ogłosiła projekt zmiany unijnych przepisów VAT przewidujący zrównanie stawek VAT na książki i czasopisma w formie elektronicznej i papierowej. Jeżeli przepisy takie zostaną wprowadzone, państwa członkowskie (w tym Polska) będą zobowiązane do wprowadzenia stosownych zmian w swoich ustawodawstwach.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 7 marca 2017 r., sygn. C-390/15

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Słowa kluczowe:
ebookstawka VAT
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz