Czy JPK zastąpi deklarację VAT-7

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

Dodano: 14 listopada 2017
e4e796d24bea502478e5af9a0caaf132eb08327c-medium

JPK_VAT(3) w 2018 roku stanie się podstawą budowania Centralnego Rejestru Faktur. Z kolei nowa  schema JPK_VAT w 2019 roku zastąpi deklaracje VAT-7. Poznaj szczegóły planowanych zmian.

JPK_VAT w 2018 roku, docelowo po objęciu obowiązkiem raportowania JPK_VAT przez wszystkich podatników, będzie podstawą budowy Centralnego Rejestru Faktur.

Czym jest Centralny Rejestr Faktur?

Będzie to narzędzie służące walce i eliminacji wyłudzeń w podatku VAT. Na chwilę obecną prowadzone są prace analityczne dla opracowania tego narzędzia - tak zapowiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację nr 16281 z 20 października 2017 r.

Najnowsza wersja struktury JPK_VAT(3) będzie miała zastosowanie począwszy od rozliczenia za styczeń 2018 r. Wersja ta została zatwierdzona i zamieszczona na stronie Ministerstwa Finansów.

Co zmieniło się w JPK_VAT (3)?

Trzecia wersja struktury uwzględnia część postulatów zgłoszonych przez przedsiębiorców w ramach konsultacji podatkowych w sprawie zmian do schemy JPK_VAT. Zrezygnowano z dodania w sekcji zakupowej pliku JPK_VAT informacji o dacie sprzedaży dla faktur zakupowych.

Zmiany w pliku JPK_VAT(3):

1)      ograniczenie liczby obowiązkowych pól do wypełnienia w sekcji nagłówkowej,

2)      wprowadzenie sekwencyjności oznaczenia kolejnych korekt składanych plików JPK_VAT (złożenie pierwotnego pliku - „0", złożenie pierwszej korekty - „1" itd.),

3)      uniemożliwienieprzesłania JPK_VAT, oznaczonych jako 0, 1, 2 itp., więcej niż jeden raz za dany okres,

4)      wprowadzenie dodatkowego nieobowiązkowego pola z adresem e-mail do kontaktów z urzędem skarbowym celem szybszej komunikacji.

Zastosowane zmiany w strukturze JPK_VAT nie będą wymagały wymiany systemów finansowo - księgowych.

Przedsiębiorcy, którzy nie zaktualizują w systemach księgowych pliku, tak aby wysyłać pliki JPK_VAT „systemowo", będą mogli skorzystać z aplikacji do wysyłania plików JPK_VAT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów pobierając dane bezpośrednio z programu do tej aplikacji.

Z pozyskiwane w JPK_VAT dane już obecnie stanowią narzędzie do identyfikacji nieprawidłowości w rozliczeniach podatników.                                   

Jakie jeszcze zmiany szykuję się w JPK_VAT?

Plik JPK_VAT ma być tak przebudowany,  tak, aby odciążyć podatników od nadmiernych obowiązków, czego pierwszym etapem jest przebudowana, do stosowania od stycznia 2018 r., trzecia wersja schemy JPK_VAT.[1]

Z kolei od pierwszego kwartału 2018 roku rozpoczną się prace nad zastąpieniem deklaracji VAT-7 plikiem JPK.

Na razie czekamy na bardziej konkretne informacje ze strony resortu finansów, co do nowej struktury na podstawie, której będziemy dokonywać płatności do organu podatkowego jeśli podatnik wybierze taką formę dokonywania płatności na podstawie podzielonej płatności. O wszystkim będziemy na bieżąco informować.

[1] Pismo nr PT7.054.12.2017.AMT.491 do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego od Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów Pana Pawła Gruzy

[1] Pismo nr PT7.054.12.2017.AMT.491 do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego od Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów Pana Pawła Gruzy

 

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

Barbara Dąbrowska, absolwentka studiów MBA, dyrektor ds. finansów i compliance w firmie consultingowej, manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.
Słowa kluczowe:
deklaracja VAT-7JPK
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel