Czy firma, która padła ofiarą oszustwa w VAT może poprawić rozliczenia

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 sierpnia 2017
08dc422f42f4fd571af89d82db5a29409250cb55-medium

Aby sprzedawca mógł skorygować VAT należny, konieczne jest potwierdzenie doręczenia faktury korygującej nabywcy. Upewnij się, jak będzie w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo padło ofiarą oszusta podatkowego.

Jaki był problem?

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się produkcją rajstop. Nieuczciwy kontrahent wyłudził od spółki towary. Udało się odzyskać 99% towarów będących przedmiotem nieuczciwej transakcji.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy w związku z zaistniałą sytuacją spółka ma prawo dokonania korekty podatku należnego w części obejmującej zwrócony przez policję towar oraz niezwrócony towar wyłudzony w drodze przestępstwa, na podstawie korekty faktury VAT.

Spółka uważała, że tak.

Minister finansów uznał jednak stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził, że dopiero prawidłowe potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę uprawnia wystawcę faktury (sprzedawcę) do zmniejszenia kwoty podatku należnego.

Stanowisko sądu

Stanowisko to podtrzymał też Naczelny Sąd Administracyjny, do którego sprawa ostatecznie trafiła.

Spółka nie była uprawniona do obniżenia podatku należnego, gdyż nie dysponowała potwierdzeniem odbioru korekty faktury, a podane we wniosku nie wskazywały, aby nie miała możliwości wysłania kontrahentowi korekty faktury.

KOMENTARZ EKSPERTA Tomasz Krywan doradca podatkowy

 

Rozliczanie przez sprzedawców niektórych faktur korygujących wymaga posiadania potwierdzenia otrzymania tych faktur przez nabywcę (art. 29a ust. 13 ustawy o VAT). Dotyczy to, między innymi, faktur korygujących wystawianych w związku ze zwrotem towaru (art. 29a ust. 13 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT).

Nie zawsze jednak rozliczanie faktur korygujących przez sprzedawców wymaga posiadania potwierdzenia otrzymania tych faktur przez nabywcę, gdyż przepisami art. 29a ust. 15 ustawy o VAT zostały określone przypadki, w których warunku tego się nie stosuje. Jeden z takich przypadków występuje, gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej i z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej (art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy o VAT).

Jednym z warunków stosowania tego wyłączenia jest to, że podatnik nie uzyskał potwierdzenia, mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej. Oznacza to, że wyłączenie to może znaleźć zastosowanie, tylko jeżeli podatnik podejmie próbę doręczenia nabywcy faktury korygującej.

Polecamy w Portalu FK:

W stanie faktycznym będącym przedmiotem komentowanego wyroku sytuacja taka nie zaistniała, tj. w skarżonej interpretacji podatniczka nie wskazała na okoliczności, które świadczyłyby o tym, że podjęła jakiekolwiek działania zmierzające do uzyskania potwierdzenia otrzymania faktur korygujących przez nabywcę towarów, ani nawet na to, aby fakturę korygującą wysłała.

To właśnie dlatego Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się na możliwość zastosowania wyłączenia, o którym mowa w art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy o VAT, i rozliczenia wystawionych przez podatniczkę faktur korygujących dokumentujących zwrot towarów. Gdyby podatniczka podjęła próbę doręczenia nieuczciwemu kontrahentowi faktur korygujących, wyrok najprawdopodobniej byłby zupełnie inny.

Wyrok NSA z 7 kwietnia 2017 r., sygn. akt I FSK 659/15

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.