Stawka VAT na wyroby medyczne – poznaj zmiany w przepisach

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 maja 2022
Stawka VAT na wyroby medyczne – poznaj zmiany w przepisach

Od 26 maja 2022 r. wchodzi  w życie nowa ustawa o wyrobach medycznych. Ustawa ta wprowadzi  między innymi zmiany w ustawie o VAT, jakie zmiany w stawce VAT na wyroby medyczne?

Zmiany te były konieczne, gdyż dotychczas przepisy ustawy o VAT w zakresie określenia właściwej dla wyrobów medycznych stawki VAT odwoływały się do przepisów dotychczasowej ustawy o wyrobach medycznych (ustawa z  20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych).

W związku z tym treść poz. 13 załącznika nr 3 do ustawy o VAT zostanie 26 maja 2022 r. znowelizowana.

Będzie wskazane, że  stawka VAT w wysokości 8% ma do dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski:

1)    wyrobów medycznych, wyposażenia wyrobów medycznych, systemów i zestawów zabiegowych w rozumieniu przepisów rozporządzenia 2017/745, oraz

2)    wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro i wyposażenia wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro, w rozumieniu przepisów rozporządzenia 2017/746.

Jak przy tym czytamy w uzasadnieniu projektu nowej ustawy o wyrobach medycznych, „(…) celem takiego brzmienia poz. 13 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług jest utrzymanie dotychczasowego zakresu przedmiotowego preferencji, tj. zasadniczo takiego samego katalogu tych wyrobów objętych stawką obniżoną (8%)”. A zatem wskazana zmiana nie zmienia zakresu stosowania stawki 8% do wyrobów medycznych.

Nie można jednak wykluczyć, że niewielkie zmiany w tym zakresie wystąpią. Dlatego też od 26 maja 2022 r. dodane również zostały art. 145c i 145d ustawy o VAT, zawierające przepisy szczególne dotyczące stawki VAT dla wyrobów medycznych.

Przepisy te dodane zostały – jak czytamy w uzasadnieniu projektu nowej ustawy o wyrobach medycznych – „(…)w związku z różnymi datami ważności i stosowania wymienionych powyżej aktów prawa dotyczących wyrobów medycznych, w celu zapewnienia jednolitego traktowania tych wyrobów na gruncie VAT (stosowanie stawki obniżonej do wszystkich produktów z tej grupy)”.

Wynika z nich:

1)    stosowanie do 27 maja 2025 r. stawki VAT 8% do wyrobów medycznych, o których mowa była w dotychczasowej treści załącznika nr 13 do ustawy o VAT (zob. art. 145c ustawy o VAT),

2)    stosowanie bezterminowo stawki 8% do usług napraw i konserwacji wyrobów medycznych w rozumieniu poprzedniej ustawy o wyrobach medycznych (zob. art. 145d ustawy o VAT).

Autor:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz