Skonto dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 20 lutego 2018
Pytanie:  Pytanie dotyczy dokumentowania i rozliczania skont za wcześniejszą zapłatę do dostawcy. Przedsiębiorca dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od dostawców z Niemiec. Część kontrahentów podaje na fakturach dwa terminy płatności: pierwszy - zwykły – na całą wartość faktury i drugi – krótki - na kwotę faktury pomniejszoną o 2%. Przedsiębiorca korzysta z tej możliwości i płaci o 2% mniej w podanym krótkim terminie. Dostawcy nie wystawiają faktur korygujących wartość ich sprzedaży, a nasz zakup. Jakie są skutki podatkowe tych zdarzeń? Jakich zapisów należy dokonać w księdze podatkowej i rejestrach VAT?
Odpowiedź: 

Przedsiębiorca powinien przyjmować podstawę opodatkowania obniżoną o skonto, z którego skorzystał.

Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (zob. art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT).

Przy ustalaniu tej podstawy odpowiednio stosuje się przy tym, między innymi, art. 29a ust. 7 ustawy o VAT (zob. art. 30a ust. 1 ustawy o VAT), a więc podstawa opodatkowania WNT nie obejmuje, między innymi, kwot stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty.

Oznacza to, że przyznawane przedsiębiorcy rabatu przez niemieckiego dostawcę zmniejsza podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. W konsekwencji rozliczając te wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów przedsiębiorca powinien przyjmować podstawę opodatkowania obniżoną o skonto, z którego skorzystał.

Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 czerwca 2014 r. (IBPP4/443-129/14/LG), „(…) w przypadku gdy zapłata, w której uwzględniono skonto będzie dotyczyła dostaw z poprzednich miesięcy, tzn. od których obowiązek podatkowy już powstał i zostały wykazane w odpowiednich deklaracjach, wówczas obrót i podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy pomniejszyć w miesiącu, w którym dokonano zapłaty uprawniającej do skorzystania ze skonta, jednocześnie przy ustaleniu wartości takiej korekty należy zastosować kurs waluty odpowiedni dla faktury pierwotnej. Natomiast w przypadku gdy zapłata, w której uwzględniono skonto, miała miejsce w tym samym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu pierwotnej transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego, wówczas skonto należy uwzględnić od razu przy ustalaniu podstawy opodatkowania”.

Wyjaśnić jednocześnie pragnę, że obowiązujące przepisy VAT nie przewidują obowiązku określonego dokumentowania skont dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Zauważył to organ podatkowy w cytowanej powyżej interpretacji stwierdzając, że „(…) przepisy prawa podatkowego będące przedmiotem niniejszej interpretacji, nie przewidują formy dokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zatem może to zostać dokonane w dowolnej formie odzwierciedlającej przedmiotowe transakcje”. Nie ma w związku z tym w przedstawionej sytuacji potrzeby upominania się o jakikolwiek dodatkowy dokument czy wystawiania takiego dokumentu we własnym zakresie.

Oznacza to, że księgowania dotyczące wskazanych zakupów mogą być dokonywane w obniżonych kwotach bez uzyskiwania takiego dokumentu. Przedsiębiorca, o którym mowa, powinien po prostu na podstawie otrzymywanych od niemieckiego dostawcy towarów ujmować dokonywane zakupy (w przypadku ewidencji VAT – jako wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów) w obniżonej kwocie w ewidencji VAT oraz podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz