Rozliczenie zwrotu towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 3 kwietnia 2018
Pytanie:  Dokonujemy zakupów surowca w ramach WNT. W styczniu zwróciliśmy część towaru. Faktury otrzymujemy papierowo. Kontrahent wystawił credit notę z datą 9 stycznia (mamy możliwość podglądu), niestety oryginał tego dokumentu otrzymaliśmy w marcu. Kiedy powstaje obowiązek z tytułu tej transakcji? Czy w marcu zgodnie z datą otrzymania noty (data obowiązku podatkowego = data wpływu dokumentu), czy też w styczniu i zachodzi konieczność korekty deklaracji?
Odpowiedź: 

Powinniście Państwo wstecznie (tj. w drodze korekty deklaracji VAT-7 za styczeń) obniżyć podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 ustawy o VAT, do ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stosuje się odpowiednio art. 29a ust. 1, 6, 7, 10 i 11 ustawy o VAT, a więc, między innymi, art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT stanowiący, że podstawę opodatkowania obniża się o wartość zwróconych towarów i opakowań. Z przepisów nie wynika przy tym kiedy (w jakich okresach rozliczeniowych) należy obniżać podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów o wartość zwróconych towarów i opakowań.

Zasadą jest rozliczanie korekt w okresach rozliczeniowych powstania przyczyny korekty (zob. przykładowo wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 listopada 2011 r., sygn. I FSK 50/11 oraz z dnia 3 kwietnia 2012 r. - sygn. I FSK 850/11).  

W przedstawionej zaś sytuacji przyczyną korekty jest zwrot towarów. Uważam w związku z tym, że podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów należy obniżać o wartość zwróconych towarów i opakowań w okresach rozliczeniowych dokonania ich zwrotu. Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 9 lipca 2015 r. (sygn. IBPP4/443-150/14/PK), w której czytamy, że „(…) gdy dokonano zwrotu towaru do dostawcy obniżenie podstawy opodatkowania z tyt. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powinno nastąpić w rozliczeniu za okres w którym dokonano zwrotu towarów”.

W świetle powyższego uważam, że w przedstawionej sytuacji powinniście Państwo wstecznie (tj. w drodze korekty deklaracji VAT-7 za styczeń) obniżyć podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a w konsekwencji podatek należny z tytułu tego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Oczywiście jeżeli odliczyliście Państwo - jako kwotę podatku naliczonego – kwotę podatku należnego z tytułu dokonanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, towarzyszyć powyższemu powinno dokonanie stosownych zmniejszeń w części D.2 deklaracji VAT-7 za styczeń.

Na marginesie dodać pragnę, że znane mi są wyjaśnienia organów podatkowych, z których wynika, że właściwy do rozliczeń, o których mowa, jest okres rozliczeniowy akceptacji zwrotu towaru przez dostawcę (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z d15 marca 2017 r., nr 3063-ILPP1-3.4512.14.2017.1.JNa). Przyjęcie takiego stanowiska nie wpłynęłoby jednak na udzieloną odpowiedź, gdyż zwrot towaru został w przedstawionej sytuacji zaakceptowany przez dostawcę już w styczniu 2018 r. (o czym świadczy wystawienie przez niego credit note w tym właśnie miesiącu).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz