Można odzyskać VAT zapłacony w 2022 roku za granicą, ale trzeba się pospieszyć

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 29 września 2023
Krajowi przedsiębiorcy wciąż mogą odzyskać VAT zapłacony w 2022 roku w innych państwach Unii Europejskiej.

Krajowi przedsiębiorcy wciąż mogą odzyskać VAT zapłacony w 2022 roku w innych państwach Unii Europejskiej. Aby jednak tak się stało, powinni wystąpić do fiskusa ze specjalnym wnioskiem w tej sprawie. Na jego złożenie pozostało im już niewiele czasu.

Polscy przedsiębiorcy, po spełnieniu określonych przepisami warunków, mogą odzyskać podatek VAT zapłacony w innym państwie Unii Europejskiej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. przy zakupie paliwa, za przejazdy autostradami, wynajem samochodu, tytułem opłat parkingowych, kosztów zakwaterowania, wyżywienia, podróży środkami transportu publicznego, czy wstępu na różnego rodzaju zagraniczne targi, konferencje itp. Odbywa się to w ramach  szczególnej procedury zwrotu podatku VAT (VAT-Refund).

O zwrot zagranicznego podatku VAT mogą  się ubiegać podmioty, które:

  • nie mają siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu w kraju UE, w którym dokonały nabycia towarów lub usług,
  • mają status czynnych podatników VAT,
  • nie dokonują wyłącznie sprzedaży zwolnionej z VAT, ani nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego w tym podatku (ze względu na wartość sprzedaży nieprzekraczającą 200.000 zł).

W tym celu należy przekazać fiskusowi wypełniony wniosek na formularzu o oznaczeniu VAT-REF. Wysyła się go drogą elektroniczną, na adres właściwego urzędu skarbowego w Polsce, w terminie do 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy wniosek. Ponieważ  30 września przypada w tym roku w sobotę, ostatecznym terminem na złożenie wniosku  o zwrot zagranicznego VAT za 2022 rok jest poniedziałek 2 października 2023 r.

Do 2 października 2023 r. można składać wnioski VAT-REF o zwrot VAT (podatku od wartości dodanej) zapłaconego w innych państwach Unii Europejskiej w 2022 roku.

Jeśli podatnik nie złoży deklaracji VAT-REF w tym terminie, utraci prawo zwrotu zagranicznego podatku VAT za rok poprzedni. Natomiast jeżeli taki wniosek zostanie złożony terminowo, to zostanie on przekazany przez polską administrację skarbową władzom podatkowym państwa UE, z którego ma nastąpić zwrot. Państwo to będzie miało obowiązek poinformować wnioskodawcę o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku w terminie 4 miesięcy od jego otrzymania. Jeśli jednak zaistnieje konieczność uzyskania od niego dodatkowych informacji, termin ten ulegnie odpowiedniemu wydłużeniu, na okres od 6 do 8 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.  Natomiast zwrot VAT podatnikowi powinien nastąpić nie później niż w ciągu 10 dni roboczych od upływu wskazanych wcześniej terminów.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz