Dowiedz się, do kiedy wolno będzie stosować aktualny VAT-R

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 27 listopada 2024
Sprawdź, do kiedy wolno będzie stosować aktualny VAT-R

Wkrótce ma zacząć obowiązywać nowa wersja formularza VAT-R. Jej planowane wprowadzenie jest wynikiem zmian na poziomie ustawowym, związanych z implementacją do krajowego porządku prawnego regulacji unijnych w zakresie tzw. procedury SME. Zobacz, do kiedy będą w użyciu druki według dotychczasowego wzoru.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czego dotyczy tzw. procedura SME w świetle regulacji unijnych
  •  W jaki sposób zostanie ona wdrożona do ustawy o VAT
  • Kiedy regulacje w tym zakresie wejdą w życie
  • Dlaczego potrzebny jest  nowy formularz zgłoszenia VAT-R
  • Do kiedy wolno będzie stosować VAT-R według starego wzoru

Sprawdź też:

Zmiany w VAT 2025: Praktyczne zestawienie w jednym miejscu

Zmiany w VAT 2025: Dowiedz się, jak wpłyną na rozliczenia

Nowe zmiany w VAT i akcyzie na 2025 rok - co oznaczają dla podatników

Naprawa firmowego auta za granicą VAT – sprawdź, jak rozliczyć VAT i koszty podatkowe

Wkrótce korzystne zmiany dotyczące podmiotowego zwolnienia od VAT

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług. Przygotowane w resorcie finansów zmiany mają dotyczyć przepisów rozporządzenia MF w tej sprawie, z 9 marca 2020 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 55 ze zm.).

W wyniku modyfikacji treści załącznika nr 1 do tego rozporządzenia, pojawi się nowy wzór formularza VAT-R – czyli zgłoszenia  rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług. Będzie to jego kolejna, osiemnasta już wersja. 

Konsekwencje unijnej procedury SME

Jak tłumaczą autorzy nowych rozwiązań,  potrzeba wprowadzenia zmian w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R  wynika z konieczności jego dostosowania do zmian w ustawie o VAT –  wprowadzanych  ustawą z  8 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Na jej podstawie 1 stycznia 2025 r.  zostaną wdrożone przepisy w zakresie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw mających siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż to, w których VAT jest należny (tzw. procedura SME).

W ramach wspomnianej nowelizacji – mającej na celu implementację przepisów unijnych, a konkretnie dyrektywy Rady (UE) 2020/285 z 18 lutego 2020 r. – postanowiono dodać do ustawy o VAT  nowy art. 113a, regulujący kwestie zasad  i warunków stosowania zwolnienia w kraju przez podatników, którzy mają  siedzibę działalności gospodarczej w innym niż Polska państwie  członkowskim. Natomiast w art. 113b ustawy o VAT przyjęto zasadę, że podatnik, który ma siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju (w tym również zarejestrowany jako podatnik VAT czynny), może skorzystać ze zwolnienia w innym państwie członkowskim w ramach procedury SME po spełnieniu określonych warunków.

Dzięki zmianom w rozporządzeniu MF będzie możliwa rejestracja do celów VAT przez podatników mających siedzibę działalności gospodarczej w innym niż Polska państwie członkowskim, którzy będą chcieli skorzystać ze zwolnienia na terytorium kraju w ramach procedury SME, ale w związku z wykonywaniem transakcji wewnątrzwspólnotowych będą obowiązani złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w celu rejestracji jako podatnik VAT-UE.

Kiedy zmiana przepisów wejdzie wżycie

Rozporządzenie zmieniające ma wejść w życie z  dniem 1 stycznia 2025 r. Przy czym z treści  § 2  projektu wynika, że dotychczasowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R (17), wolno będzie stosować nieco dłużej, bo do 31 marca 2025 r.

Źródło:

  • projekt (z 21 listopada 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz