Catering na spotkania biznesowe. Sprawdź, co z VAT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 18 stycznia 2018
05bd823b7ca59b70811c332f98e4caa230b2f9e4-medium

Przedsiębiorca odliczy VAT od usług cateringowych zamawianych na spotkania firmowe z kontrahentami. Czy odliczenie VAT przysługuje też wtedy, gdy w spotkaniu biorą udział pracownicy?

Jaki był problem?

Spółka prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem oraz doradztwem w zakresie informatyki, tworząc strony internetowe, internetowe kampanie reklamowe, aplikacje internetowe i mobilne. W ramach prowadzonej działalności spółka organizuje spotkania z kontrahentami o charakterze roboczym, na które zamawia z zewnątrz usługi cateringowe w zakresie przygotowania i dostawy ciepłych posiłków do siedziby spółki.

Usługi cateringowe są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT. Wątpliwości dotyczyły tego, czy spółka ma prawo do odliczenia VAT od nabycia usług cateringowych. Przedsiębiorstwo uważało, że tak, z czym zgodził się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Organ podatkowy wyjaśnił, że usługi cateringowe stanowią odrębne usługi od usług gastronomicznych. Tym samym z uwagi na ich odmienny charakter nie można uznać, że do usług cateringowych znajdzie zastosowanie ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

W konsekwencji spółce jako zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu posiłków (w ramach usługi cateringu) wykorzystywanych w trakcie spotkań z kontrahentami.

Co jeśli w spotkaniu biorą udział pracownicy?

Nieodpłatne wydawanie posiłków na rzecz pracowników ma na celu zaspokajanie ich potrzeb osobistych.

Skutki podatkowe interpretacji

  • Jednak w sytuacji gdy podczas spotkań z pracownikami (roboczych, organizacyjnych, koordynujących) omawiane są kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, przy założeniu, że zakup posiłków ma na celu zapewnienie sprawnego i nieprzerwanego przebiegu tych spotkań, spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
  • Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje, o ile przedmiotem nabycia są faktycznie usługi cateringowe sklasyfikowane w odpowiednim grupowaniu PKWiU.

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 stycznia 2018 r., nr 0115-KDIT1-2.4012.800.2017.1.AJ

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz