Będzie nowy wzór wniosku o wydanie WIS

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 11 kwietnia 2023
Będzie nowy wzór wniosku o wydanie WIS

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia, które określa nowy wzór wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS). Ma on zostać dostosowany do zmian w przepisach w zakresie doręczeń pism oraz zmian w ustawie o VAT.

Nowe regulacje przygotowane w MF mają zastąpić dotychczas obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 29 października 2019 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 2109).

Jak tłumaczą autorzy projektu, potrzeba określenia nowego wzoru wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej WIS wynika z konieczności jego dostosowania do następujących zmian prawa:

  • w zakresie doręczeń – wprowadzonych ustawą z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, która zmieniła m.in. Ordynację podatkową w zakresie przepisów regulujących doręczenia (dokonano także nowelizacji ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej),
  • w ustawie o VAT – w związku z procedowanym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje m.in. likwidację opłaty za wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej, jak również  rozszerza krąg podmiotów mogących ubiegać się o wydanie wiążącej informacji stawkowej (ustawa ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2023 r.).

Projektowane rozporządzenie, do którego załącznikiem jest nowy wzór formularza  WIS-W (2)  „Wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej” – wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2023 r. Załącznikiem do przedmiotowego wniosku będzie zaś nowy druk WIS-W/A, w kolejnej, drugiej już wersji tego formularza.

Źródło:

  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz