Jak ująć zmniejszenie dotacji w sprawozdaniu Rb-28

Halina Skiba

Autor: Halina Skiba

Dodano: 22 października 2018
Pytanie:  Delegatura (jednostka budżetowa) przyznała i przekazała dotację na wybory samorządowe w 2018 roku w wysokości skalkulowanej o liczbę obwodów z lat poprzednich. W rzeczywistości w 2018 roku liczba obwodów została zmniejszona o 1 (likwidacja 1 obwodu odrębnego). W związku z tym delegatura zmuszona była zmniejszyć wcześniej przyznaną dotację o kwotę 1.855 zł. W piśmie z 20 września 2018 r. informującym o zmniejszeniu dotacji, poproszono gminę o zwrot dotacji do 28 września 2018 r. Faktyczny zwrot na rachunek bankowy delegatury nastąpił 5 października 2018 r. Mam wątpliwość dotyczącą księgowania korekty zmniejszającej zaangażowania: 1) Czy zmniejszenie zaangażowania powinno nastąpić z datą pisma informującego o zmniejszeniu dotacji? 2) Czy też korekta zmniejszająca zaangażowanie powinna nastąpić w momencie zwrotu tej części dotacji na rachunek bankowy delegatury? W przypadku opisanym w pkt 1 zaangażowanie wykazane w sprawozdaniu Rb-28 za wrzesień będzie mniejsze niż dokonane przez Delegaturę wydatki.
Odpowiedź: 

Zaangażowanie w sprawozdaniu wykazujemy według decyzji, natomiast wydatki w wysokości wykonanej.

Zgodnie z instrukcją do sporządzania sprawozdania Rb-28 (załącznik nr 34 rozdział 5 rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawozdawczości budżetowej) w kolumnie „Zaangażowanie" wykazuje się kwoty wynikające z umów, decyzji i innych postanowień, których wykonanie powoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym, a w kolumnie "Wykonanie wydatków" wykazuje się wykonane wydatki, na podstawie danych księgowości analitycznej do konta rachunek bieżący jednostki budżetowej.

W kolumnie „Zaangażowanie” należy ująć kwoty na koniec III kwartału wynikające z ewidencji na konie 998 „Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego", czyli z uwzględnieniem decyzji z 20 września 2018 r. zmniejszającej dotację.

Zapisy na kontach pozabilansowych zaangażowania należy okresowo weryfikować i na bieżąco ujmować ewentualne zwiększenia i zmniejszenia zaangażowania, wynikające ze zmian umów, decyzji itp. zgodnie z  zasadami funkcjonowania kont pozabilansowych opisanych w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej.

Natomiast w wydatkach należy ująć kwoty przekazane, czyli z analityki konta 130 „Rachunek bieżący jednostki” bowiem w kolumnie tej wykazuje się faktycznie kasowo zrealizowane wydatki - na podstawie danych księgowości analitycznej do rachunku bieżącego. Jeśli więc przekazana dotacja przez jednostkę nie została zwrócona przed końcem III kwartału i ujęta w ewidencji księgowej jednostki jako zwrot wydatków, to powinna być wykazana w sprawozdaniu Rb-28 w pozycji „Wydatki wykonane".

  • rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z  9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2018 r. poz. 109),
  • rozporządzeniem ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej  (Dz.U. z 2017 r. poz. 1911).
Halina Skiba

Autor: Halina Skiba

specjalista ds. finansowych w jednostce budżetowej, wieloletni praktyk, autor licznych publikacji w zakresie klasyfikacji budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz