Zmiany wspólników w spółce jawnej - zgłoszenie zmian i rozliczenie podatkowe

Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Dodano: 15 kwietnia 2011
Pytanie:  W spółce jawnej dotychczas było dwóch wspólników, którzy mieli po 50% udziałów. W dniu 17 stycznia 2011 r. do spółki przystąpił jeden wspólnik, który nabył 1% udziałów, w wyniku czego podział udziałów w spółce był następujący: wspólnik A - 50%, 2 wspólnik B - 49%, wspólnik C - 1%. W kolejności 22 stycznia wspólnik A mający 50% udziałów wystąpił ze spółki i jednocześnie podjęta została uchwała, że wspólnik B mający do tej pory 49% udziału od tego momentu ma 80% udziału, a wspólnik C mający 1% ma 20%. Wspólnik, który wystąpił ze spółki, otrzyma  kwotę 100.000 zł, płatną w ratach w ciągu 2011 r. Na 17 stycznia 2011 r. spółka ponosiła stratę wysokości 10.582 zł, a na 22 stycznia 2011 r. stratę w wysokości 35.820 zł. W jaki sposób ująć zaistniałą sytuacje pod względem podatkowym, oraz w jaki sposób rozliczyć wszystkich wspólników w zakresie skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli wszyscy opłacają go według liniowej stawki podatku? Jakie deklaracje i w jakim terminie należy złożyć na okoliczność zmian w składzie osobowym spółki?

Pozostało jeszcze 84 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca podatkowy od 1997 r. Usługowo prawem podatkowym zajmuje się od 1992 r., prowadząc od tego roku biuro rachunkowe, w którym aktualnie obsługiwanych jest kilkadziesiąt firm. Kancelaria doradcy podatkowego prowadzona jest od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym, czyli od roku 1997. W latach 2000 - 2004 wykładowca na kursach prowadzonych przez Gdańską Akademię Kształcenia Zawodowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel