Samochód na firmę - leasing czy kredyt

Dodano: 22 grudnia 2015
samochód osobowy

Leasing i kredyt to powszechne instrumenty do tego, aby firma mogła zakupić samochód i wykorzystywać go do prowadzenia działalności gospodarczej. Zarówno leasing jak również kredyt jest formą zewnętrznego finansowania inwestycji dającą możliwość skorzystania z obcego kapitału. Jakie są wady i korzyści leasingu, a jakie kredytu? Na jaki aspekt należy zwrócić uwagę w sytuacji nie wywiązywania się z warunków umowy leasingu lub ze spłatą kredytu? Kiedy najwcześniej dokonać wykupu samochodu z leasingu? Czy istnieje leasing bez kosztów ukrytych? Przeczytaj tekst i poznaj odpowiedzi na pytania. 

Wady i zalety laesingu oraz kredytu

Zarówno leasing jak również kredyt jest formą zewnętrznego finansowania inwestycji dającą możliwość skorzystania z obcego kapitału.

Podstawowa różnica w odniesieniu do przedmiotu finansowania:

  • Leasing – właścicielem przedmiotu umowy leasingowej do momentu wykupu jest firma leasingowa,
  • Kredyt – właścicielem przedmiotu umowy kredytowej jest kredytobiorca.

Przedstawienie korzyści w odniesieniu do leasingu:

  • Łatwy dostęp do produktu wiele firm leasingowych oferujących produkt dla wszystkich jednostek gospodarczych bez względu na ich rozmiar i okres istnienia na rynku.
  • Produkt dedykowany do nowo powstałych firm.
  • Uproszczone procedury zawierania umów.
  • Minimalne zabezpieczenie na środku trwałym – zwyczajowo weksel in blanco.
  • Dodatkowe usługi ubezpieczenia.
  • Tarcza podatkowa szczególnie przy leasingu operacyjnym – zmniejszenie kosztów uzyskania o wartość rat leasingowych.
  • Szybkość zwrotu z inwestycji - możliwość kształtowania wartości opłaty wstępnej, poszczególnych rat oraz wartości wykupu.
  • Przy leasingu operacyjnym sukcesywne odliczenia VAT.
  • Aby skorzystać z korzyści podatkowych podmiot musi generować zysk oraz rozliczać się na zasadach ogólnych.

Wady leasingu:

  • Przedmiot leasingu (np. samochód) jest do momentu wykupu własnością firmy leasingowej.
  • Jest droższy od kredytu.

Rada eksperta: Ważny aspekt  należy zwrócić uwagę na opłaty dodatkowe w razie nie wywiązywania się z warunków umowy i bardzo szczegółowo zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy leasingu.

Przedstawione korzyści w odniesieniu do kredytu:

  • Tańszy od umowy leasingu.
  • Kredytobiorca jest właścicielem przedmiotu kredytu.
  • Łatwy dostęp do produktu choć przede wszystkim oferowany dla firm dobrze prosperujących  dających gwarancję spłaty zadłużenia.

Wady kredytu:

  • Wymagania dodatkowego zabezpieczenia nie wystarczy weksel in blanco,
  • Sformalizowane sztywne procedury określone przez prawo bankowe i wewnętrzne regulacje,
  • Zwyczajowo obowiązek wykazania się pozytywną historią kredytową.

Rada eksperta: Ważny aspekt należy zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty i formę zabezpieczenia w momencie nie wywiązywania się ze spłatą kredytu.

Oczywiście decyzja, co do formy skorzystania z kapitału obcego pozostaje w gestii jednostki gospodarczej. Zarząd spółki musi być przekonany, że dokonał właściwego wyboru, ponieważ odpowiada za sytuację ekonomiczną firmy.

Rada eksperta: Proponuję bardzo wnikliwą analizę umów zarówno w odniesieniu do obu produktów leasingu i kredytu.

Wykup samochodu z leasingu 

Wykup samochodu osobowego w leasingu operacyjnym gwarantujący zachowanie korzystnych rozwiązań podatkowych może nastąpić nie wcześniej niż z upływem czasu, który gwarantuje 40% normatywnego okresu amortyzacji.

Zgodnie z przepisami podatkowymi i klasyfikacją KŚT określającą rodzaj środka trwałego amortyzacja samochodu wynosi 20 % rocznie, czyli samochód podlega pełnej amortyzacji z upływem 60 miesięcy.

Dokonując prostej kalkulacji 40% z 60 wynika, iż najwcześniej możemy wykupić samochód po 24 miesiącach, czyli 2 latach, aby dokonać wykupu poniżej ceny rynkowej i uznać leasing za spełniający warunki leasingu operacyjnego.

Aby uniknąć kosztów ukrytych należy zapoznać się z tabelą opłat

Zawierając każdą umowę, a tym bardziej na okres wielu lat powinniśmy bardzo wnikliwie zapoznać się z warunkami umowy ze szczególnym uwzględnieniem tabeli opłat.

Należy także dopytać przedstawiciela firmy leasingowej o wszystkie możliwe koszty występujące w momencie nie wywiązywania się z umowy leasingowej.

Obejrzyj także szkolenie na ten temat: Leasing w ujęciu podatkowym i bilansowym

 

Umowa leasingu pozo ponoszonymi co miesiąc kosztami leasingu generuje koszty ubezpieczenia, które należy negocjować, koszty administracyjne przy zawarciu umowy, koszty rejestracji samochodu, koszty wykupu przedmiotu umowy, koszty monitów jeśli nieterminowo płacimy raty, koszty udzielenia pełnomocnictwa do naprawy samochodu po zdarzeniu drogowym, koszty poinformowania o leasingobiorcy celem ściągnięcia mandatu, koszty przerejestrowania samochodu, koszty wznowienia umowy.

Rada eksperta: Pamiętajmy wszystkie dodatkowe koszty użytkowania przedmiotu umowy pokrywa korzystający. Jeśli wnikliwie zapoznamy się z tabelą opłat leasing nie będzie zawierał kosztów ukrytych.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz