Przedsiębiorcy prowadzący lombard posiadają status instytucji pożyczkowej

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Dodano: 22 lutego 2016
Pytanie:  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – lombard. Świadczę jedynie usługi czysto lombardowe – pożyczki pod zastaw. Czy w związku z wejściem w życie ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw działalność czysto lombardowa – pożyczki pod zastaw spełnia definicję „instytucji pożyczkowej", która została wprowadzona do ustawy o kredycie konsumenckim i innych ustawach? Czy pożyczka pod zastaw (główna forma działalności lombardowej) spełnia definicję kredytu konsumenckiego?
Odpowiedź: 

Działalność lombardowa polega na udzielaniu pożyczek pod zastaw różnorodnych przedmiotów oraz sprzedaży towarów, które przeszły na własność prowadzącego lombard w wyniku niespłacenia pożyczki. Tzw. ustawa antylichwiarska tj. ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1357), w znowelizowanym przepisie zawartym w art. 5 (pkt 2a) rozszerza definicje słowniczkowe o termin tzw. „instytucji pożyczkowej” (przepis wszedł w życie z dniem 11 października 2015 r.).

Instytucja pożyczkowa oznacza kredytodawcę, którego działalność, będąca źródłem większości przychodów, polega na udzielaniu pożyczek ze środków własnych (chodzi o kredytodawcę innego niż podmiot, którego działalność polega na udzielaniu pożyczek ze środków własnych w postaci odroczenia zapłaty ceny lub wynagrodzenia za zakup towarów i usług w systemie ratalnym) – chodzi zatem o każdego kredytodawcę innego niż bank, SKOK lub podmiot udzielający kredytu w postaci odroczenia zapłaty ceny.

W uzasadnieniu przedmiotowej ustawy jednoznacznie wskazano, iż definicja „instytucji pożyczkowej” obejmuje również przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową w zakresie, w jakim udzielają kredytów konsumenckich. Oznacza to, że przedsiębiorcy prowadzący lombard posiadają status instytucji pożyczkowej zgodnie ze znowelizowaną treścią ustawy.

Celem tej ustawy jest zwiększenie poziomu ochrony konsumentów korzystających z usług finansowych firm udzielających kredytów konsumenckich, które nie są objęte obowiązkiem uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie tego rodzaju działalności. W związku z powyższym ustawa antylichwiarska wprowadziła liczne obostrzenia dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu lombardu – obostrzenia te wynikają ze znowelizowanych przepisów ustawy o kredycie konsumenckim.

Zgodnie przepisami zawartymi w art. 59a i następne ustawy o kredycie konsumenckim (obowiązują od 11.10.2015 r.) instytucja pożyczkowa może prowadzić działalność wyłącznie w formie spółki z o.o. lub spółki akcyjnej.

Oznacza to, że od dnia 11.10.2015 r. każdy lombard powinien działać w formie jednej z dwóch wymienionych spółek kapitałowych (SA lub Sp. z o. o.).

Podstawowym wymogiem utworzenia spółki z o.o. lub akcyjnej, która będzie prowadzić lombard jest kapitał zakładowy takiej spółki – powinien on wynosić co najmniej dwieście tysięcy złotych i musi być pokryty wyłącznie wkładami pieniężnymi ( przedsiębiorca musi wpłacić do spółki co najmniej 200.000 zł.), a środki pieniężne potrzebne na pokrycie tego kapitału zakładowego nie mogą pochodzić z kredytu, pożyczki, emisji obligacji lub źródeł nieudokumentowanych.

Ponadto członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub prokurentem takiej spółki nie może być osoba, która była prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe. Dotychczas, pomimo istnienia obowiązku przekształcenia, brak było sankcji karnych dla tych przedsiębiorców, którzy nie dokonali stosownego przekształcenia.

Jednak z dniem 11 kwietnia 2016 r. wejdą w życie przepisy karne, zgodnie z którymi przedsiębiorca, który będzie prowadzić lombard w formie innej niż spółka z o.o. lub spółka akcyjna będzie podlegać grzywnie do 500.000 zł i karze pozbawienia wolności do lat 2.

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Radca prawny, wieloletni współpracownik Kancelarii Radcowskiej, specjalista z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego, autorka licznych artykułów, porad, opinii i komentarzy o tematyce podatkowo-gospodarczej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz