VAT-UE/A

Sprzedaż na rzecz niemieckiego podatnika jako WSTO

Pytanie: Pytanie dotyczy sprzedaży wysyłkowej zagranicznej. Towar jest wysyłany z Polski do Niemiec. Kontrahent podaje numer podatkowy - prowadzi działalność gospodarczą, ale nie ma aktywnego numeru VAT-UE (czyli nie jest to WDT). Korzystamy z procedury szczególnej VAT-OSS. Jak powinniśmy udokumentować taką sprzedaż? Jako WSTO z 19%, czy sprzedaż krajową w Polsce z 23% VAT? A może w grę wchodzi jeszcze zakres prowadzonej przez kontrahenta działalności? Jest to dla nas sprawa ważna, dlatego proszę w odpowiedzi wyszczególnić odpowiednie przepisy (zawsze tak robicie, za co jesteśmy Wam wdzięczni).

Przepisami art. 130a-130d ustawy o VAT określona jest procedura unijna dotycząca dostaw towarów oraz świadczenia niektórych usług. Jest to tzw. unijna procedura OSS.

Czym jest WSTO

Z zastosowaniem tej procedury rozliczana może być między innymi wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (dalej: WSTO). Jak przy tym stanowi art. 2 pkt 22a ustawy o VAT, przez WSTO rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez dostawcę lub na jego rzecz, w tym wtedy, gdy dostawca uczestniczy pośrednio w transporcie lub wysyłce towarów, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy, który jest:

1)     podatnikiem podatku od towarów i usług lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od towarów i usług, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy o VAT, lub

2)     podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów odpowiadającego wewnątrzwspólnotowemu nabyciu towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy o VAT, lub

3)     podmiotem niebędącym podatnikiem

- pod warunkiem że dostarczane towary nie są nowymi środkami transportu ani towarami, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

W świetle powyższego dla wystąpienia WSTO nie wystarczy fakt, że zagraniczna nabywca będący podatnikiem nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Żeby dokonana na jego rzecz dostawa stanowiła WSTO, konieczne musi być również to, aby nie miał on obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.