Zmianę do ustawy o finansach publicznych wprowadziła ustawa z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. z 2023 r., poz. 1429). Polega ona na wyłączeniu obowiązku określania skutków finansowych w przyjmowanych przez Radę Ministrów projektach aktów prawnych dotyczących wypłaty i obsługi tego świadczenia.
Z początkiem 2024 r. wchodzą w życie zmiany wprowadzone dwoma aktami prawnymi: ustawą o świadczeniu wspierającym oraz ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Głównym celem wprowadzanych zmian jest dostosowanie regulacji ustawy do wprowadzonego świadczenia wspierającego, a także uregulowanie kwestii finansowania zadań z zakresu promocji zatrudnienia oraz regulacji rynku pracy.
Zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są konsekwencją wprowadzenia od 1 stycznia 2024 r. świadczenia wspierającego osoby niepełnosprawne określonego w ustawie o świadczeniu wspierającym (Dz. U. poz. 1429 z późn. zm.). Regulują przede wszystkim zasady obejmowania ubezpieczeniami społecznymi osób rezygnujących z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnymi, otrzymującymi wspomniane świadczenie.
Od 1 stycznia 2024 r. ZUS wypłaca nowe świadczenia pieniężne dla osób niepełnosprawnych, tzw. świadczenia wspierające. Dlatego też wprowadza się nowe kody tytułów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdź szczegóły.
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Przeczytaj także:
Dokumentacja ZUS: od 5 sierpnia 2023 r. nowe kody tytułów do ubezpieczenia
Zmieniły się niektóre kody tytułów ubezpieczenia ZUS
Zatrudnienie pracownika emeryta – jaki kod tytułu do ubezpieczeń
Uwaga na nowe wzory druków ZUS DRA oraz ZUS RCA
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip