Brak wspólnej definicji samochodu osobowego stosowanej zarówno w Prawie o ruchu drogowym, jak i w ustawie o podatku akcyzowym stanowi problem dla podatników sprowadzających auta do Polski z UE – takie stanowisko zajął rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do ministra finansów.
Źródło problemów, z którymi borykają się obywatele nabywający sprowadzone do Polski samochody, mogłoby zostać zlikwidowane poprzez wprowadzenie wspólnej definicji samochodu osobowego, która byłaby stosowana zarówno w Prawie o ruchu drogowym, jak i w ustawie o podatku akcyzowym. Rzecznik praw obywatelskich wystąpił w tym celu do ministra finansów z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie oraz rozważenie podjęcia odpowiednich działań legislacyjnych.
Pytanie: Prowadzę KPiR, jestem podatnikiem VAT. Chcę sprowadzić samochód z państwa członkowskiego UE. Będzie to używany samochód osobowy lub dostawczy. Najprawdopodobniej będzie zakupiony od firmy handlującej samochodami, ale jest również możliwość zakupu od firmy niezajmującej się takim czynnościami. Czy muszę posiadać NIP-UE? Jakich opłat należy dokonać po sprowadzeniu samochodu i jakie należy złożyć deklaracje i dokumenty? Jak zaksięgować kupno samochodu oraz w jaki sposób należy rozliczyć VAT?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip