Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej i przekazanie go na cele prywatne wiąże się z istotnymi konsekwencjami podatkowymi, w tym rozliczeniem VAT. Jakie kroki należy podjąć, aby prawidłowo rozpoznać nieodpłatną dostawę towarów? Dowiedz się, jak prawidłowo opodatkować przekazanie samochodu oraz jak ustalić podstawę opodatkowania. Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Zmiana przeznaczenia samochodu firmowego na cele prywatne niesie ze sobą konkretne skutki podatkowe. Dowiedz się, jak przekazanie samochodu firmowego na cele prywatne wpływa na rozliczenia VAT, PIT oraz składki zdrowotnej, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Problem: Czynny podatnik VAT prowadzący PKPiR posiada w ewidencji środków trwałych samochód osobowy, który jest całkowicie zamortyzowany. Samochód kupiony był jako nowy w 2014 roku, odliczono wtedy 50% VAT. Podatnik zamierza w lipcu 2024 roku przekazać ten samochód na swoje cele osobiste. Jakie są konsekwencje takiego przekazania samochodu na gruncie podatku VAT, podatku dochodowego i składki zdrowotnej?
Po przeczytaniu tekstu:
Polecamy też:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip