Czy moment wykonania usługi budowlanej powinien być powiązany z faktycznym zakończeniem prac, czy dopiero z ich formalnym odbiorem? Przez lata dominowało pierwsze podejście, jednak w świetle najnowszego orzecznictwa i interpretacji podatkowych coraz większe znaczenie przypisuje się momentowi akceptacji wykonanych prac przez zamawiającego. Sprawdź, jak aktualne przepisy wpływają na powstanie obowiązku podatkowego w VAT.
Prawidłowe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego ma kluczowe znaczenie zarówno dla terminowego rozliczenia podatku należnego, jak i terminu odliczenia VAT. Jednak aby zrobić to poprawnie, nie zawsze wystarczy sama lektura ustawy o VAT. Warto również śledzić interpretacje indywidualne dyrektora KIS, niekiedy kwestia terminu „wymagalności VAT” jest bowiem złożona lub sporna.
Otrzymanie należności na poczet przyszłych usług, których rodzaj nie jest w chwili otrzymania należności skonkretyzowany, nie rodzi obowiązku w VAT. Opodatkowanie wpłat dokonanych przed wykonaniem usługi może nastąpić jedynie w przypadku, gdy podatnik będzie w stanie określić dokonaną wpłatę na poczet konkretnej usługi. Tak uznał dyrektor izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej nr IPTPP4/443-828/13-2/OS.
Wnioskodawca zajmuje się prowadzeniem dwóch restauracji, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i posiada podatkową księgę przychodów i rozchodów. Całość obrotu firmy ewidencjonuje na kasach fiskalnych. Dodatkowo dla firm oraz osób fizycznych wystawia faktury. W związku z prowadzoną działalnością pojawił się problem dotyczący zaliczek, które sporadycznie pobierane są od klientów na poczet przyszłych usług. W przypadku, gdy wnioskodawca otrzyma przedpłatę, a usługa ma być wykonywana po upływie siedmiu dni od jej otrzymania, wystawia faktury zaliczkowe. Zaliczka jest jednak na poczet usługi, która nie została jeszcze ściśle i jednoznacznie określona. Często klienci sami nie wiedzą, co będą zamawiać, gdy przyjdą do restauracji. Pojawia się wątpliwość, co do stawki podatku, według której ma być wystawiona faktura zaliczkowa. W chwili wpłacania pieniędzy nie wiadomo, bowiem, jaka część usługi opodatkowana będzie według stawki 8%, a jaka według 23%.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip