Rząd zapowiedział wprowadzenie modyfikacja przepisów o podatku tonażowym, które mają m.in. poprawić konkurencyjność przedsiębiorstw żeglugowych. Zostały opublikowane założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorstw żeglugowych. Przewiduje on m.in. nowelizację ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.
PT-1 (1) - Oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem tonażowym
PT-2 (1) - Zeznanie o wysokości podatku tonażowego należnego
Wczoraj Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym. Wprowadza ona zmiany do ustawy o CIT, ustawy o PIT oraz do ustawy o podatku tonażowym. Nowe przepisy dzisiaj zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 1387).
Deklaracje dotyczące podatku tonażowego - PT-1 i PT-2 oraz deklarację dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego VAT-13 podatnicy wyślą za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Dnia 27 grudnia 2012 r. Prezydent podpisał ustawę z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw. Przepisy ustawy dotyczązmian niektórych zasad korzystania z podatku tonażowego odprowadzanego od dochodów (przychodów) osiąganych przez przedsiębiorców żeglugowych (armatorów), eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej.
Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do ustawy nowelizującej ustawę o podatku tonażowym. Ustawa czeka teraz na podpis Prezydenta.
Podatek tonażowy będzie można płacić przez dziesięć lat zamiast pięciu - tak przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku tonażowym. Warunkiem skorzystania z tej preferencji jest złożenie przez przedsiębiorcę żeglugowego deklaracji wyboru tej formy opodatkowania w okresie obowiązywania programu pomocowego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip