opieka medyczna

Opłaty za opiekę medyczną dla podwładnych firma zaliczy do kosztów podatkowych

Wydatki na zakup pakietów medycznych, które są następnie sprzedawane pracownikom za symboliczną złotówkę, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jest to możliwe także w części przypadającej na członków rodzin osób zatrudnionych.

Pytanie podatnika

Przedsiębiorca zamierza kupić pakiety medyczne dla pracowników oraz członków ich rodzin. Zapewni to opiekę z zakresu medycyny pracy i BHP oraz nieobowiązkowe świadczenia.

Pracownicy będą mogli kupić pakiety za złotówkę.
Podatnik zapytał ministra finansów, czy poniesione wydatki, w części dotyczącej dobrowolnych świadczeń medycznych dla członków rodziny pracownika, stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT).
Zdaniem podatnika – skoro wynagrodzenie zatrudnionego i dodatkowe świadczenia na jego rzecz wynikające w szczególności z regulaminu wynagradzania stanowią przychód ze stosunku pracy, to koszty nabycia takich pakietów powinny również stanowić koszt podatkowy dla przedsiębiorcy. Nie ma przy tym znaczenia, czy dotyczą samego zatrudnionego, czy też członków jego rodziny.

Odpowiedź ministra

Wydatki na zakup pakietów medycznych, które są następnie sprzedawane pracownikom za symboliczną złotówkę, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów (również w części przypadającej na członków rodzin pracowników). Jest to możliwe, ponieważ poniesione wydatki spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz nie są wymienione w negatywnym katalogu wydatków niezaliczanych do kosztów.

Pytanie do eksperta: Czy forma i tryb przyznania pracownikowi dodatkowych świadczeń ma wpływ na możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów?