obliczanie proporcji VAT

Marek Wojda, doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy

Udzielanie pożyczek ma wpływ na kalkulację odliczeń VAT

Rozszerzenie działalności podstawowej polegającej na handlu samochodami o udzielanie pożyczek niektórym klientom nie jest wykonywaniem czynności sporadycznych. Należy zatem uwzględnić ich wartość przy obliczaniu proporcji.

Zagadnienie sporne

Spółka zajmująca się usługami transportowymi planuje rozszerzyć działalność o udzielanie pożyczek. Firma będzie swoim kontrahentom (oferta skierowana wyłącznie do wybranych podmiotów) udzielała oprocentowanych pożyczek, gdzie stopa odsetek będzie niższa niż w przypadku korzystania ze wskazanych przez dealerów/producentów firm faktoringowych. Pożyczki będą udzielane sporadycznie, tj. nie częściej niż 10 razy w roku.

Przedsiębiorstwo zapytało ministra finansów, czy udzielanie pożyczek podlega opodatkowaniu VAT. Czy w przypadku uznania, że czynności będą zwolnione z VAT, ich wartość jest brana do ustalenia proporcji odliczenia VAT?

Zdaniem spółki opodatkowaniu podlega wyłącznie kwota odsetek, jednak czynność ta będzie zwolniona z VAT. Ponieważ pożyczki będą wykonywane sporadycznie, nie będą uwzględniane przy obliczaniu proporcji. Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy. Sprawa trafiła do sądu.

Stanowisko sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził, że czynności, o które spółka zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą – mają nie tylko na celu zwiększenie i rozszerzenie prowadzonej działalności, ale też wzmocnienie działalności podstawowej, czyli obrotu samochodami.

Pytanie do eksperta: Od 1 stycznia 2014 r. przy obliczaniu współczynnika sprzedaży istotna jest nie sporadyczność, lecz pomocniczość. Co to oznacza dla podatników?

Marek Wojda
doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy