koszty utraconych możliwości

Utracony zarobek

Zaświadczenie o utraconym zarobku – obowiązki pracodawcy, różne sytuacje

Przekonaj się, za które zwolnienia od pracy pracownika może otrzymać rekompensatę. Poznaj wszystkie rodzaje nieobecności i sprawdź na przykładach liczbowych, jak je rozliczać z pracownikiem. Posłuchaj, jak wystawić zaświadczenie o utraconym zarobku.


Rozporządzenie MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy przewiduje 3 rodzaje zwolnień do pracy pod względem ich finansowania:

1) finansowane przez pracodawcę – pracodawca wypłaca za nie wynagrodzenie, np. na ślub pracownika, z okazji urodzenia jego dziecka czy na poszukiwanie pracy,

2) nieodpłatne – np. dla pracownika prowadzącego zajęcia dydaktyczne w szkole zawodowej, w szkole wyższej, w placówce naukowej, w jednostce badawczo-rozwojowej bądź na kursie zawodowym – maksymalnie 6 godzin w tygodniu lub 24 godziny w miesiącu,

3) z rekompensatą – pracodawca nie ma obowiązku wypłaty za nie wynagrodzenia, lecz wydaje pracownikowi zaświadczenie o utraconym zarobku. Na tej podstawie pracownik otrzymuje rekompensatę od organu, który go wezwał.