korekta podatku naliczonego

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

W spisie likwidacyjnym nie ujmuje się środków trwałych, dla których upłynęła rozłożona korekta

Dla nieruchomości czas korekty wynosi 10 lat. Jeżeli po tym okresie podatnik kończy prowadzenie działalności gospodarczej, nie ujmuje w spisie z natury nieruchomości, dla której upłynął już moment korekty podatku naliczonego.

Zagadnienie sporne

Podatnik wprowadził do ewidencji środków trwałych część usługową budynku na potrze-by prowadzonej kancelarii notarialnej. Odliczał podatek przy nabyciu towarów i usług na potrzeby wybudowania wyłącznie usługowej części budynku mieszkalno-usługowego. Spór dotyczył tego, czy osoba ta miała obowiązek ująć część usługową budynku mieszkalno-usługowego jako środek trwały w spisie z natury na czas zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Stanowisko sądu

W przypadku towarów i usług, które na pod-stawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, korekty dokonuje się w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Po upływie okresu korekty środki trwałe podatnika w momencie likwidacji działalności nie powinny podlegać opodatkowaniu i nie powinny być ujmowane w spisie likwidacyjnym.

Pytanie do eksperta: Czy w sytuacji, gdy podatnik likwiduje firmę, w czasie trwania 10-letniej korekty, to konieczne jest opodatkowanie takich środków trwałych?