Czy masz pewność, że prawidłowo rozliczasz transakcje międzynarodowe w VAT? Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), dostawy (WDT), import i eksport niosą ze sobą liczne pułapki, które mogą skutkować błędami, korektami, a nawet sankcjami podatkowymi.
Pobierz nasz e-book i zyskaj praktyczne wskazówki:
Nie trać czasu na szukanie odpowiedzi – znajdziesz je wszystkie w jednym miejscu! Pobierz e-book i zabezpiecz swoje rozliczenia już teraz.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
W eksporcie towarów przedsiębiorcy mogą stosować 0% stawkę VAT. Warunkiem jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium UE. Jedna z polskich firm, prócz faktury, chciała przedłożyć CMR, konosament, dokumenty potwierdzające wywóz od spedytora, oświadczenie przewoźnika i nabywcy, a nawet dokument wydany przez organ celny państwa importu. Jednak organ podatkowy stwierdził, że spółka nie może skorzystać z zerowej stawki VAT, bo żaden z tych dokumentów nie jest dokumentem urzędowym, a najwyżej informacyjnym.
Parlament zakończył prace nad ustawą zwiększającą katalog ubezpieczeń eksportowych. Dzięki temu więcej firm będzie mogło skorzystać z ubezpieczeń gwarantowanych.
Chociaż eksport usług został wprost wyeliminowany z katalogu czynności podlegających VAT, to jednak w praktyce nie zawsze tak jest. Sprawdź, kiedy mamy do czynienia z faktycznym opodatkowaniem eksportu usług.
Definicja eksportu usług nie została sprecyzowana w ustawie o VAT. W praktyce przez to pojęcie rozumie się wszystkie usługi wykonywane przez podatnika polskiego na rzecz kontrahentów, którzy mają swoją siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, zamieszkania albo pobytu poza granicami Polski. Eksportowanie usług nakłada na przedsiębiorcę kilka ważnych obowiązków związanych z VAT.
Przedsiębiorca świadczący usługi transportowe ma podpisaną umowę na usługi transportowe z Polską firmą. Wystawia dla nich fakturę zbiorczą według zleceń. Są to trasy w kraju oraz w UE wykonywane przez jego kierowców oraz jego podwykonawców. Wystąpiła usługa transportowa do Szwajcarii. Kontrahent wymaga od niego faktury z VAT „0”. Tę usługę przewozu wykonywała dla niego firma podwykonawcza. Czy firma podwykonawcza powinna wystawić mu fakturę z „0” VAT jako fakturę za eksport usług?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip