amortyzacja lokalu

Amortyzacja mieszkań - zmiany od 2023

Sprawdź ograniczenia dotyczące amortyzacji mieszkań od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. lokale i budynki mieszkalne nabyte lub wytworzone przed 1 stycznia 2022 r. i oddane do używania przed tą datą nie będą podlegać amortyzacji podatkowej. Możliwość kontynuacji amortyzacji dotyczy tylko 2022 roku, co budzi uzasadnione wątpliwości natury konstytucyjnej. Poznaj zmiany dotyczące amortyzacji mieszkań.

Problem: Spółka jest właścicielem lokali mieszkalnych, które wynajmuje. Większość lokali nabyto i oddano do użytkowania przed 1 stycznia 2021 r. Jeden lokal został jednak zakupiony już w 2022 roku. Jakie ograniczenia w amortyzacji lokali mieszkalnych zaczną obowiązywać spółkę po 1 stycznia 2023 r.? Czy firma będzie mogła kontynuować amortyzację mieszkań oddanych do użytkowania w 2021 r. i w latach wcześniejszych?      

Rozwiązanie: Zgodnie z treścią przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2022 r., po 1 stycznia 2023 r. wszystkie lokale mieszkalne, których właścicielem jest spółka, nie będą podlegać amortyzacji. Przepis przejściowy odnosi się wprawdzie w sposób szczególny do lokali nabytych lub wytworzonych przed  1 stycznia 2022 r., lecz dopuszcza możliwość ich amortyzacji wyłącznie w 2022 roku. Szans w zachowaniu kontynuacji amortyzacji należy jednak upatrywać w orzecznictwie.   

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie zmiany w amortyzacji mieszkań wprowadził Polski Ład;
  • Jak od 2023 roku zmienią się przepisy dotyczące amortyzacji lokali mieszkalnych i budynków mieszkalnych.

Poznasz ponadto stanowisko skarbówki dotyczące amortyzacji mieszkań i zapoznasz się z przykładami.