Konsekwencje nadpłaty składek na ZUS

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Dodano: 26 września 2016
Pytanie:  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Została przeprowadzona u mnie kontrola z ZUS, w wyniku kontroli wskazano następujące błędy: 1) Nadpłatę składki za FGŚP, ponieważ zatrudniam w firmie syna, córkę oraz synową i opłacałem za nie od czasu podpisania umowy o pracę regularnie składki za FGŚP. Nikt z wymienionych nie pozostaje ze mną we wspólnym gospodarstwie domowym. 2) Nadpłatę za FP, ponieważ w styczniu 2010 r. skończyłem 60 lat, a do tej pory regularnie opłacałem składki na FP, nie wiedziałem, że prawo do niepłacenia mi przysługuję. W związku z powyższym proszę o informację, jakie skutki podatkowe rodzą powyższe nadpłaty? Jakimi deklaracjami podatkowymi należy skorygować nadpłacone składki za FGŚP za moich pracowników ( PIT-4R?) oraz za jaki okresy? Jakimi deklaracjami podatkowymi należy skorygować nadpłacone składki za FP związane z ukończonym 60 rokiem życia właściciela firmy (PIT-36?) oraz za jaki okres?

Pozostało jeszcze 66 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel