Hipotetyczny zysk spółki nie zwolni od odpowiedzialności osobistej członka zarządu za długi spółki wobec ZUS

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 14 stycznia 2016

Członek zarządu, który za późno złoży wniosek o upadłość spółki, będzie odpowiadał za niezapłacone zobowiązania swoim majątkiem. W jakim terminie trzeba złożyć wniosek, aby uwolnić się od odpowiedzialności za długi składkowe oraz podatkowe? Poznaj najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.

W rozstrzyganej przez sąd sprawie, przedsiębiorca będący jedynym członkiem spółki i jednocześnie jej prezesem nie otrzymał płatności od kontrahenta zagranicznego. Wobec braku wpływu obiecanych środków firma popadła w długi wobec ZUS i urzędy skarbowego. W związku z tym, że nie posiadała majątku ZUS sięgnął do „kieszeni” prezesa spółki  wydając decyzję obciążającą go osobiście obowiązkiem zapłaty zaległych składek wraz z należnymi odsetkami. Swoją decyzję wydał na podstawie art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej, zastosowanym w stosunku do należności składkowych na mocy art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. 

Pozostało jeszcze 87 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Michał Culepa - prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel