Modernizacja oświetlenia w jednostkach samorządowych a wieloletnia prognoza finansowa

Dodano: 13 kwietnia 2018

Stosunek zobowiązaniowy (umowa nienazwana), którego przedmiotem jest uzyskanie oszczędności dzięki modernizacji oświetlenia w budynkach jednostek organizacyjnych JST z rozłożeniem płatności, stanowi tytuł dłużny. Powinien zatem zostać ujęty w wieloletniej prognozie finansowej.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku zajęła stanowisko  w sprawie kwalifikowalności zobowiązań jednostki samorządu terytorialnego związanych z wymianą systemów oświetleniowych w podległych jednostkach organizacyjnych.

W rozporządzeniu ministra finansów w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego wskazano, że do tytułów dłużnych zalicza się m.in. umowy nienazwane o terminie zapłaty dłuższym niż rok, związane z finansowaniem usług, dostaw, robót budowlanych, które wywołują skutki ekonomiczne podobne do umowy potyczki lub kredytu.

Z tej regulacji nie wynika wprost, czy do tej kategorii  zalicza się również umowy związane z wymianą systemów oświetleniowych.  Pomocna może być więc  analiza prawna zbliżonej problematyki, dokonana przez sądy administracyjne (patrz: wyrok NSA z 28 października 2016 r. - sygn. akt II GSK 709/15).

W wyroku wskazano, że sfinansowanie budowy systemu oświetleniowego świadczy o występowaniu skutku ekonomicznego podobnego do umowy pożyczki lub kredytu. Jest tak bowiem wykonawca, oprócz realizacji określonych działań własnych, również je sam pierwotnie finansuje. Natomiast powiat na tym etapie nie ponosi wydatków. Skutek ekonomiczny dla tej jednostki zawiera się w długoterminowym zobowiązaniu określonym jako wynagrodzenie.

Sąd przyjął, że fakt poniesienia przez wykonawcę nakładów z własnych środków finansowych, a następnie ich zwrot przez powiat w ramach ustalonego wynagrodzenia, ma pewne elementy zbliżone do instytucji tzw. kredytu kupieckiego, albowiem przyjęta forma wykonawcza inwestycji pozwalała powiatowi na jej realizację bez początkowego zaangażowania z jego strony własnych środków finansowych.

W konsekwencji, taki tytuł dłużny powinien zostać ujęty w wieloletniej prognozie finansowej.

KB

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2077). Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego (Dz.U. z 2011 r. nr 298, poz. 1767).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.