Kto rozpoznaje sprawę, jeżeli pozwany pracodawca zaprzecza stosunkowi pracy

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 29 listopada 2016

Twoja firma została pozwana przez pracownicę, która twierdzi, że nie otrzymała należnego wynagrodzenia z tytułu pracy w nadgodzinach? Sprawdź, jaki sąd i w jakim składzie rozpozna sprawę, jeżeli od początku sprawy kwestionujecie istnienie stosunku pracy.

Czego dotyczyła sprawa?

Pracownica pozwała swojego pracodawcę o wynagrodzenie, którego nie otrzymała, m.in. z tytułu pracy w nadgodzinach. Jednak spółka od początku sprawy kwestionowała istnienie stosunku pracy. Pracownica w toku procesu nie odnosiła się w ogóle do tych zarzutów. W tej sytuacji sąd I instancji rozstrzygnął sprawę zgodnie z art. 47 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dalej: kpc zgodnie z którym zasadniczo sprawy w I instancji rozpoznaje sąd w składzie 1 sędziego.

Rozpoznający natomiast apelację sąd II instancji dostrzegł poważny problem prawny – czy z powodu zakwestionowania istnienia stosunku pracy w ogóle, sąd I instancji nie powinien rozpoznać tej kwestii. Natomiast art. 47 § 2 pkt 1 lit. a) kpc przewiduje dla takich spraw z kolei skład 3-osobowy: jeden sędzia i dwóch ławników (m.in. właśnie w sprawach z zakresu prawa pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy).

Dlatego sąd skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne: czy sprawa, w której rozpoznawane jest żądanie wynagrodzenia ze stosunku pracy, którego istnienie jest negowane przez jedną ze stron, przy braku równoczesnego żądania ustalenia stosunku pracy, winna być rozpoznawana w składzie jednego sędziego zgodnie z treścią przepisu art. 47 § 1 KPC?

W odpowiedzi SN wydał uchwałę, zgodnie z którą w sprawie, w której powód żąda zapłaty wynagrodzenia za pracę i nie dochodzi równocześnie ustalenia istnienia stosunku pracy, sąd pierwszej instancji rozpoznaje sprawę w składzie jednego sędziego.

Przeczytaj także:

Dowiedz się, czy obniżenie pensji może nastąpić w drodze dorozumianego porozumienia stron

Uzasadniając orzeczenie SN wskazał że w sprawach cywilnych, w tym w sprawach z zakresu prawa pracy zasadą jest rozpoznawanie spraw przez sąd I instancji w składzie 1 sędziego. Wyjątkowo w I instancji sąd rozpoznaje sprawy w innym składzie, a wyjątków tych nie należy interpretować rozszerzająco, tym bardziej, że powódka żądała w pozwie wynagrodzenia za pracę.

 

Ponadto w toku rozpoznawania sprawy, generalnie nie można żądać zmiany składu orzekającego, chyba, że sprawa powinna być – ze względu na przedmiot – rozpoznawana w innym składzie niż zwykły.

W sprawie, w której powód żąda zapłaty wynagrodzenia za pracę i nie dochodzi równocześnie ustalenia istnienia stosunku pracy, sąd pierwszej instancji rozpoznaje sprawę w składzie jednego sędziego.

Uchwała Sądu Najwyższego z 10 listopada 2016 r. (III PZP 10/16)

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz