Jak opodatkować wynagrodzenia Ukraińców pracujących w Polsce

Dodano: 23 marca 2022
Opodatkowanie wynagrodzeń Ukraińców

Masowa fala migracji spowodowanej wojną w Ukrainie oznacza napływ do Polski osób, które mogą podjąć w naszym kraju zatrudnienie. W praktyce pojawiają się wątpliwości, jakie będą konsekwencje składkowo-podatkowe związane z zatrudnianiem uchodźców z Ukrainy. Oczywiście zależy to od rodzaju zawartej umowy, ale trzeba też ustalić, czy pracownik ma status rezydenta podatkowego. Sprawdźmy, jak opodatkować wynagrodzenia Ukraińców pracujących w Polsce, którzy przybyli do naszego kraju po 24 lutego br.

Kto jest rezydentem podatkowym

Status rezydenta podatkowego może uzyskać cudzoziemiec, który spełnia przynajmniej jeden z dwóch warunków:

  • na terytorium Polski znajduje się jego centrum interesów życiowych osobistych lub gospodarczych;
  • posiada miejsce zamieszkania w Polsce przez co najmniej 183 dni w roku kalendarzowym
  •  

(art. 3 ustawy o PIT).

W praktyce zatem osoby, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 r. w wyniku działań wojennych nie będą miały miejsca zamieszkania na terytorium Polski, zatem nie będą rezydentami podatkowymi w Polsce.

Umowa o pracę z nierezydentem

W przypadku zawarcia umowy o pracę z osobą będącą nierezydentem osiągane z tego tytułu dochody będą opodatkowane na zasadach ogólnych. Pracodawca jest zobowiązany do naliczania i pobierania składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, a także do pobierania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego. Po zakończonym roku podatkowym dochody płatnik (pracodawca) wykaże w informacji PIT-11 i PIT-4R.

Umowa zlecenia z nierezydentem

W przypadku osób, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 r. w wyniku działań wojennych mamy do czynienia z osobami, które nie spełniają definicji rezydenta podatkowego. W przypadku zawarcia umowy zlecenia z osobą będącą nierezydentem, od należnego wynagrodzeni, płatnik odprowadza podatek zryczałtowany w wysokości 20% przychodu. Co ważne, obliczając należy podatek, płatnik nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu.

Co w sytuacji, gdy uchodźca nabędzie status rezydenta podatkowego

W przypadku gdy cudzoziemiec nabędzie status rezydenta podatkowego opodatkowanie i oskładkowanie wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia jest analogiczne, jak w przypadku obywateli polskich. Wówczas od przychodu uzyskanego z tytułu wykonania umowy należy, uwzględniamy koszty uzyskania przychodu, odprowadzamy zaliczkę na podatek dochodowy wg skali podatkowej.

Jeśli w trakcie roku podatkowego zleceniobiorca uzyska certyfikat rezydencji podatkowej, lub spełni warunek uprawniający do uznania go za rezydenta podatkowego, wówczas zleceniodawca musi wystawić dwie informacje podatkowe IFT-1R za okres, w którym pobierał zryczałtowany podatek dochodowy oraz PIT-11 za okres, w którym pobierał zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Oskar Sobolewski 

ekspert Instytutu Emerytalnego. Prawnik, autor licznych artykułów i komentarzy, posiada bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń.

dr Antoni Kolek

Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o. Of counsel w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy Sp.k. Doktor nauk społecznych. Pracownik naukowy realizujący działalność dydaktyczną. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i opracowań poświęconych zagadnieniom ubezpieczeń społecznych, rynku pracy oraz rozwoju społeczno-gospodarczego.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz