Czy pracodawca może jednostronnie zmieniać zasady wynagradzania na niekorzyść pracownika

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 24 lipca 2018
Pytanie:  Proszę o pomoc w następującej kwestii. W naszej firmie są następujące składniki wynagrodzenia: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, dodatek pieniężny. Mam sporządzić wypowiedzenie warunków umowy o pracę w części dotyczącej wynagrodzenia. Są to przeważnie trzymiesięczne wypowiedzenia. Dotyczą wynagrodzenia zasadniczego i dodatków funkcyjnych i pieniężnych. Sporządziłam wypowiedzenia warunków umowy o pracę, przedstawiłam nowe warunki wynagrodzenia czyli zmniejszenie wysokości zasadniczej i bez dodatków funkcyjnych. Wszystko za wypowiedzeniem. Czy postąpiłam dobrze? Czy dodatki pieniężne można zabrać z dnia na dzień, nie chodzi mi o porozumienie stron?
Odpowiedź: 

Wypowiedzenie zmieniające powinno być złożone na piśmie, z podaniem nowych warunków zatrudnienia i wynagradzania, oraz zawierać podanie pisemne przyczyn wypowiedzenia – jeżeli jest ono złożone pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony. Nowe warunki płacowe obowiązują po upływie terminu wypowiedzenia.

W zakresie wypowiedzeń zmieniających, Kodeks pracy przewiduje, iż przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

Ponadto wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki, zaś w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie.

W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

To oznacza, że pracodawca może swobodnie regulować kwestie warunków zatrudnienia i wynagradzania, o ile oczywiście nie jest to podyktowane przesłankami wskazującymi na dyskryminację pracownika, albo nie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Warunkiem jest złożenie wypowiedzenia na piśmie, określenie nowych warunków wynagradzania (np. wskazanie nowych zasad: wynagrodzenia zasadniczego i likwidacji dodatków płacowych), zachowanie terminów wypowiedzeń wskazanych w Kodeksie pracy oraz – co istotne – wskazanie pisemne przyczyn złożenia wypowiedzeń zmieniających pracownikom zatrudnionym na podstawie umów na czas nieokreślony.

Nowe warunki pracy i płacy obowiązywać będą po upływie okresu wypowiedzenia (w wypadku wskazanym w pytaniu – po 3 miesiącach następujących po miesiącu w którym złożono wypowiedzenie, tak jak w wypadku wypowiedzenia rozwiązującego umowę o pracę).

Wcześniej pracodawca nie może jednostronnie zmieniać zasad wynagradzania na niekorzyść pracownika – chyba, że zostanie zawarte z pracownikiem porozumienie stron (tzw. aneks do umowy o pracę).
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.