Przeksięgowanie wyniku finansowego – sprawdź, kiedy powinno to nastąpić

Iwona Surowiec

Autor: Iwona Surowiec

Dodano: 26 marca 2018
Pytanie:  Pod jaką datą przeksięgować wynik finansowy na fundusz jednostki? Jesteśmy samorządową jednostką budżetową (ośrodek pomocy społecznej), nie mamy żadnych wytycznych w tym temacie od Skarbnika. Jakim kryterium należy się kierować przy ustalaniu daty przeksięgowania, czy może to być data złożenia sprawozdań finansowych na dzienniku podawczym jednostki samorządu terytorialnego? W naszym przypadku jest to 30 marca, czy może zaksięgować przeksięgowanie wyniku finansowego pod datą kwietniową?
Odpowiedź: 

Nie ma przeszkód, aby przeksięgować wynik finansowy na fundusz jednostki pod datą 30 marca. Dokonując przeksięgowania wyniku finansowego (konto 860) na fundusz jednostki (konto 800), jednostka budżetowa w pierwszej kolejności, powinna kierować się zapisami wynikającymi z treści aktów prawnych dotyczących omawianego zagadnienia, w dalszej wytycznymi podjętym, w tym temacie, przez jednostkę samorządu terytorialnego (jako jednostkę nadrzędną).

Zestawienie obrotów i sald kont

Zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej za rok obrotowy jednostka ma ustawowy obowiązek sporządzić nie później niż do 85 dnia po dniu bilansowym (26 marca) po tej dacie praktycznie wszystkie księgowania związane z rokiem ubiegłym powinny zostać ostatecznie zamknięte. Pozostaje tylko wypełnienie pozycji sprawozdań i złożenie ich przez kierownika jednostki.

Przeksięgowanie wyniku finansowego

Nie ma przeszkód do przeksięgowania wyniku finansowego na fundusz jednostki pod datą 30 marca, zwłaszcza że zapis rozporządzenia w sprawie rachunkowości i planu kont przy opisie konta 860 „Wynik finansowy” nie precyzuje dokładnej daty przeksięgowania na fundusz, wskazuje tylko że ma się to odbyć w roku następnym.

Ośrodek pomocy społecznej (dalej: OPS), chociaż jest jednostką organizacyjna sektora finansów publicznych nie posiadającą osobowości prawnej, ma obowiązek do prowadzenia rachunkowości zgodnie z przepisami o rachunkowości z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie o finansach publicznych (dalej: uof), w tym  w rozporządzeniu w sprawie sprawozdawczości i planu kont (utworzone na postawie art. 40 ust. 4 pkt. 1 lit. a uof).

Przeksięgowanie wyniku finansowego na fundusz jednostki, poprzedza proces jego ustalenia. Szczególne znaczenia ma w tym momencie: ujęcie dokumentów, które wpłynęły do jednostki po dniu bilansowym, dotyczące roku, za który sporządzane jest sprawozdanie (zgodnie z ich treścią ekonomiczną), rozliczenie inwentaryzacji i wycena składników majątkowych.

Saldo Wn konta 860 (strata netto) i saldo Ma (zysk netto), przenoszone jest na konto 800 „Fundusz jednostki” w roku następnym, czyli w kolejnym roku budżetowym. Ostateczne zamknięcie i otwarcie ksiąg rachunkowych powinno nastąpić do dnia 30 kwietnia roku następnego, a w jednostkach, których sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu lub wchodzi w skład sprawozdania finansowego podlegającego zatwierdzeniu, w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy.

To, czy jednostka podejmie decyzję o przeksięgowaniu wyniku pod datą złożenia przez siebie sprawozdania, czy może będzie to inna data, np. data złożenia sprawozdania przez jednostkę samorządu terytorialnego (dalej: jst) do właściwej terytorialnie regionalnej izby obrachunkowej, czy może będzie to data rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu przez organ stanowiący jst – jest kwestią pośrednią (zależy od wewnętrznych ustaleń np. zapisu w polityce rachunkowi).

Ważne, aby zapis księgowy nastąpił zgodnie z opisem do konta 860 umieszczonym w załączniku nr 3 rozporządzenia, czyli w następnym roku obrotowym (budżetowy).

Skoro jst w ciągu roku obrotowego nie kwestionowała składanych przez OPS sprawozdań
z wykonania planu wydatków i planu dochodów budżetowych (Rb-28S, Rb-27S), tym bardziej nie ma przeszkód do przeksięgowania wyniku finansowego za rok ubiegły na fundusz jednostki pod datą złożenia sprawozdania na dzienniku podawczym jst, oczywiście jeżeli data ta mieści się w czasie przewidzianym przepisami ustaw.

OPS jako jednostka budżetowa pokrywająca swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzająca na rachunek budżetu jst, dokonuje księgowań zgodnie z zasadą podwójnego zapisu. Bilans jako element sprawozdania finansowego stanowi prezentacje zapisów księgowych w ujęciu syntetycznym.

·       ustawa z 29 września 1994  r. o rachunkowości  (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 395), ·       ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2077), ·       rozporządzenie ministra finansów i rozwoju z 13 września 2017 r., w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1911).
Iwona Surowiec

Autor: Iwona Surowiec

główna księgowa w samorządowej jednostce budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz