Sektor NGO

Termin na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych przez NGO upływa 31 stycznia

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 31 stycznia 2022
Termin na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych przez NGO upływa 31 stycznia

Do końca stycznia br. organizacje pozarządowe mają czas na wywiązanie się z obowiązków wynikających z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, w zakresie zgłoszenia tzw. beneficjentów rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) jest systemem informatycznym utworzonym przez Ministerstwo Finansów, który ma na celu gromadzenie oraz przetwarzanie informacji o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad określonymi w przepisach podmiotami, głównie gospodarczymi. Ma on ułatwiać identyfikację osób, które decydują o działalności tych podmiotów, co ma pomóc w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Co istotne, obowiązek zgłaszania do tego rejestru informacji o tzw. beneficjentach rzeczywistych (który pierwotnie odnosił się wyłącznie do spółek) dotyczy również m.in. organizacji pozarządowych, w tym fundacji, spółdzielni oraz stowarzyszeń wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Nie obejmuje on więc stowarzyszeń zwykłych. Jest to konsekwencją zmian w ustawie 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz  finansowaniu terroryzmu, które weszły w życie 31 października 2021 r.

Przypomnijmy, że w świetle powołanej ustawy, przez beneficjenta rzeczywistego rozumie się każdą osobę fizyczną sprawującą bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad organizacją poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez tę organizację.

To, kto w danej organizacji jest beneficjentem rzeczywistym, będzie zatem zależeć od jej charakteru oraz przepisów regulujących jej funkcjonowanie. Na przykład w stowarzyszeniach rejestrowych takimi beneficjentami będą członkowie ich zarządów.

Terminy na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych

Ze znowelizowanych przepisów wynika, że podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego przed 31 października 2021 r. – na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych mają czas do 31 stycznia 2022 r. Natomiast podmioty zarejestrowane już po wejściu w życie wspomnianej wcześniej nowelizacji (tj. po 31 października 2021 r.) – takiego zgłoszenia powinny dokonać w ciągu 7 dni, licząc od dnia wpisu  do KRS. Termin 7-dniowy obowiązuje również w odniesieniu do aktualizacji danych w tym zakresie. Warto jednak zauważyć, że do biegu tych terminów nie wlicza sie sobót i dni ustawowo wolnych od pracy.

Kary administracyjne

Za niedopełnienie czynności związanych ze zgłoszeniem beneficjentów rzeczywistych w określonym terminie zobligowane do tego podmioty muszą się liczyć z karami administracyjnymi, w  wysokości nawet do 1.000.000 zł.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz