Przejście z ryczałtu na zasady ogólne: ryczałtowcy mogą zmienić zasady rozliczeń

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Dodano: 12 lipca 2022
Przejście z ryczałtu na zasady ogólne: ryczałtowcy mogą zmienić zasady rozliczeń

W związku ze zmianą skali podatkowej, która dotyczy rozliczenia dochodów osiągniętych w 2022 roku, przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym mogą przejść na zasady ogólne od 1 lipca 2022 r. Będzie to możliwe, gdy złożą naczelnikowi urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenie. Do kiedy trzeba dopełnić obowiązków?

Problem: Prowadzę niewielką firmę, z której przychody opodatkowuję zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Czy w związku z wejściem przepisów Polskiego Ładu 2.0 mogę przejść z ryczałtu na zasady ogólne 2022 i opodatkować swoje dochody według skali podatkowej?

Rozwiązanie: Przedsiębiorcy, którzy są objęci ryczałtem mają możliwość zmiany w trakcie 2022 roku sposobu rozliczeń z urzędem skarbowym, poprzez wybór skali podatkowej.

Regulacje wprowadzone od 1 lipca 2022 r. ustawą z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw tzw. Polski ład 2.0, zmieniają w I progu podatkowym skalę z 17% do 12% (w II progu pozostaje stawka 32%), a więc realnie obniżają obciążenia fiskalne.

Jest to zmiana korzystna, ale nie dotyczy wszystkich m. in. nie odnosi się do podatników objętych ryczałtem ewidencjonowanym. W związku z tym, tej grupie przyznano inne uprawnienia, tj. możliwość zmiany sposobu opodatkowania i to w trakcie 2022 roku. Przesunięto też termin rozliczenia rocznego z końca lutego do końca kwietnia następnego roku.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • jak przejść z ryczałtu na zasady ogólne 2022;
  • jakich formalności musi dopełnić przedsiębiorca, który chce przejść z ryczałtu na zasady ogólne 2022;
  • jak zmienią się terminy rozliczeń dla ryczałtowców.

Pozostało jeszcze 84% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Bogdan Świąder – z wykształcenia prawnik, od 2007 roku licencjonowany doradca podatkowy, dziennikarz, redaktor kilku ogólnopolskich gazet, wieloletni pracownik organów podatkowych w których zajmował się podatkami dochodowymi, VAT, kontrolą oraz sprawami karnymi skarbowymi. Autor licznych artykułów z zakresu prawa podatkowego, prawa celnego, spraw karnych skarbowych.