Grupa podatkowa VAT w Polskim Ładzie - nowość w przepisach

Tomasz Burchard

Autor: Adam Bartosiewicz

Dodano: 5 sierpnia 2021
Grupa podatkowa VAT w Polskim Ładzie - nowość w przepisach

Polski Ład, oprócz wielu zmian podatkowych, wprowadza do ustawy o VAT możliwość tworzenia grup VAT. Kto może tworzyć grupę VAT, jakie warunki trzeba spełnić, czy będzie to korzystne rozwiązanie? Dowiedz się więcej o grupie podatkowej VAT w Polskim Ładzie. 

Przepisy unijne umożliwiają państwom członkowskim wprowadzenie pewnych fakultatywnych regulacji prawnych odnoszących się do definiowania podatników.

Polska ustawa do tej pory w zasadzie nie korzystała z żadnego z tych wyjątkowych, szczególnych rozwiązań.

Grupy podatkowe w Dyrektywie unijnej

Dyrektywa VAT z 2006 r. zezwala na możliwość wprowadzenia (pod warunkiem konsultacji z Komitetem ds. Podatku od Wartości Dodanej) w poszczególnych państwach członkowskich tzw. grup podatkowych. Grupa taka – składająca się z kilku podmiotów - traktowana jest jako jeden podatnik: składa jedno zeznanie podatkowe, zaś transakcje dokonane wewnątrz grupy są neutralne podatkowo.

 

Orzecznictwo TSUE

W wyroku z 9 kwietnia 2013 r. (C-85/11, Komisja Europejska v. Irlandia) TSUE uznał, że państwo członkowskie może uznać grupy osób niebędących podatnikami za podatników.

Z kolei w wyroku z 16 lipca 2015 r. w połączonych sprawach (C-108/14 i C-109/14, Beteiligungsgesellschaft Larentia + Minerva mbH & Co. KG v. Finanzamt Nordenham oraz Finanzamt Hamburg-Mitte v. Marenave Schiffahrts AG) TSUE uznał, że przepisy unijne, nie pozwalają na to, aby prawo krajowe ograniczyło możliwość utworzenia grupy osób, które mogą być uważane za jednego podatnika podatku od wartości dodanej, tylko do podmiotów mających osobowość prawną i związanych z podmiotem nadrzędnym tej grupy stosunkiem podporządkowania.

 

Chyba że te dwa wymogi stanowią środki niezbędne i właściwe do osiągnięcia celów polegających na zapobieganiu nadużyciom podatkowym lub zwalczaniu oszustw podatkowych i unikania opodatkowania.

Jednocześnie w wyroku tym podkreślano, że przepisy unijne w tym względzie nie wywołują skutku bezpośredniego, co pozwalałoby podatnikom powoływać się bezpośrednio na dyrektywę, na wypadek gdyby przepisy krajowe nie były zgodne z prawem unijnym w tym zakresie, jak również nie mogły być interpretowane zgodnie z nim.

Grupy podatkowe VAT w Polskim Ładzie

W ramach niedawnych zmian podatkowych – składających się na podatkową część tzw. Polskiego Ładu – ustawodawca zapowiada możliwość tworzenia przez zainteresowane podmioty grup podatkowych VAT.  Taka grupa staje się jednym podatnikiem, „wchodząc w buty” członków grupy. Jak wynika bowiem z propozycji stosownej definicji pod pojęciem „grupy VAT” rozumie się grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowaną jako podatnik podatku.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • czy warto tworzyć grupy podatników VAT;
  • jakie wymogi muszą być spełnione, aby stworzyć grupę podatników VAT;
  • jakie obowiązki ma przedstawicie grupy podatników VAT;
  • wyjaśnienia nowych przepisów znajdziesz na przykładach.

Pozostało jeszcze 80% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Tomasz Burchard

Autor: Adam Bartosiewicz

dr hab. Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, radca prawny, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego