Usługi wykonania przyłącza wodociągowego – jak prawidłowo wystawić fakturę

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 10 lipca 2018
Pytanie:  Jak rozliczyć inwestorów, którym wykonaliśmy przyłącza wodociągowe. Na koszt wykonania składała się: robocizna, praca sprzętu i koszt materiałów. Mam wątpliwości, co do rozliczenia pracy sprzętu i materiałów. Jeśli chodzi o materiały, to na fakturze, którą otrzymaliśmy jest uwzględniony VAT. W związku z tym na fakturze, którą my wystawiamy za wykonanie przyłącza uwzględniam materiał +23% stawkę VAT, roboczogodzinę + 23% stawkę VAT i pracę sprzętu + 23 stawkę VAT %. Wystawiamy faktury na podstawie tych, które dostaliśmy od operatora koparki i ze sklepu.
Odpowiedź: 

Podstawą opodatkowania VAT jest, co do zasady, wszystko, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od usługobiorcy lub osoby trzeciej (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Jak jednocześnie stanowi art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe (np. prowizje, ubezpieczenia) pobierane przez usługodawcę od usługobiorcy.

W świetle tych przepisów podstawą opodatkowania świadczenia usługi wykonania przyłącza wodociągowego jest suma wskazanych kwot. Jednocześnie z przepisów art. 106e ustawy o VAT (tj. z przepisów określających wymaganą treść faktur) nie wynika, aby w przypadkach, gdy na podstawę opodatkowania składa się wiele kwot właściwe było wykazywanie ich w odrębnych pozycjach. 

W konsekwencji w przedstawionej sytuacji powinna zostać wystawiona faktura z jedną tylko pozycją dotyczącą usługi wykonania przyłącza wodociągowego. W pozycji tej wykazana powinna zostać całkowita podstawa opodatkowania (cena netto) usługi uwzględniająca zarówno koszt robocizny, jak i koszty materiałów i pracy sprzętu.

Tym niemniej wykazanie poszczególnych kosztów w odrębnych pozycjach faktury nie będzie dużym błędem. Tego typu postępowanie jest – chociaż nieprawidłowe – to dość często praktykowane.

Wykonana przez Państwa usługa przyłącza wodociągowego jest opodatkowana podatkiem VAT według stawki 23%. Stawkę tę należy zastosować do całości podstawy opodatkowania, niezależnie od tego, czy zostanie ona wykazana w jednej pozycji, czy zostanie rozbita na kilka pozycji.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.