Opłaty za pobyt i wyżywienie w przedszkolach publicznych – co z VAT-7

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 10 maja 2018
Pytanie:  Czy w związku z obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. art. 52 ust. 15 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203) opłat za pobyt i wyżywienie w przedszkolach nie należy ujmować w deklaracjach VAT-7? Czy powyższe dotyczy tylko opłat za wyżywienie dzieci, czy też nauczycieli i pozostałego personelu (administracja, sprzątaczki).
Odpowiedź: 

Opłaty za wyżywienie nauczycieli i pozostałego personelu (administracja, sprzątaczki) podlegają opodatkowaniu VAT i należy je wykazywać w deklaracjach VAT-7/VAT-7K.

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT). W zakresie tym dokonywane czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, a w konsekwencji, między innymi, nie są wykazywane w deklaracjach VAT-7/VAT-7K.

Jest kwestią sporną czy wskazane wyłączenie dotyczy opłat za pobyt i wyżywienie w przedszkolach publicznych. Przez wiele lat przyjmowano, że nie, jednak w wyroku z 9 czerwca 2017 r. (sygn. akt I FSK 1317/15) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że „(…) gmina realizując zadania w zakresie edukacji, które obejmują organizowanie wyżywienia dzieci w przedszkolu, a także ich pobyt i nauczanie po godzinie 13:00, nie będzie w stosunku do tych czynności w świetle wyłączenia przewidzianego w art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (…) - podatnikiem podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 w związku z ust. 2 tej ustawy”.

Co więcej, z dniem 1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa o finansowaniu zadań oświatowych. Jak zaś stanowi art. 52 ust. 15 tej ustawy, opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz opłaty za korzystanie z wyżywienia w takich placówkach stanowią niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym, o których mowa w art. 60 pkt 7 ustawy o finansach publicznych.

Stanowi to dodatkowy argument przemawiający za prawidłowością stanowiska zajętego przez Naczelny Sąd Administracyjny w przytoczonym wyroku. Nie można jednak na dzień dzisiejszy stwierdzić z pewnością, że w obecnym stanie prawnym opłaty za pobyt i wyżywienie w przedszkolach publicznych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, a w konsekwencji nie należy ich wykazywać w deklaracjach VAT-7/VAT-7K. Przyjęcie takiego stanowiska jest na dzień dzisiejszy o tyle ryzykowne, gdyż jak na razie stanowisko o braku opodatkowania opłat za pobyt i wyżywienie w przedszkolach nie zostało zaakceptowane przez organy podatkowe (zob. przykładowo interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 września 2017 r. – sygn. 0115-KDIT1-1.4012.506.2017.1.JP oraz z dnia 10 stycznia 2018 r. – sygn. 0114-KDIP4.4012.675.2017.1.EK).

Nie pojawiły się również jak na razie wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w tej kwestii.

Na zakończenie wyjaśnić pragnę, że przytoczone orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczy wyłącznie opłat za pobyt i wyżywienie dzieci. Również tylko takich opłat dotyczy moim zdaniem art. 52 ust. 15 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Uważam w związku z tym, że opłaty za wyżywienie nauczycieli i pozostałego personelu (administracja, sprzątaczki) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i należy je wykazywać w deklaracjach VAT-7/VAT-7K.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.