Jak wykazać VAT naliczony w kwartalnym sprawozdaniu Rb-N

Barbara Jarosz

Autor: Barbara Jarosz

Dodano: 16 kwietnia 2018
Pytanie:  Samorządowa jednostka budżetowa wykazuje na koncie rozrachunkowym rozliczeń VAT naliczonego kwotę do rozliczenia, np. na koniec marca, która będzie ujęta do rozliczenia w deklaracji podatkowej za kwiecień (deklaracja cząstkowa składana do organu). W tym czasie należy złożyć kwartalne sprawozdanie Rb-N. Czy powinniśmy wykazać kwotę podatku naliczonego w sprawozdaniu Rb-N, czy też nie i traktować to jako rozrachunki wewnętrzne?
Odpowiedź: 

Tak, podatek od towarów i usług  naliczony dla jednostki samorządu terytorialnego w Rb-N kwartalnym sprawozdaniu o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych należy wykazać:

● w pozycji N5. „Pozostałe należności”, N5.3. „Z tytułu innych niż wymienione powyżej”,

● w kolumnie 7, „grupa III”.

W kolumnie 7 grupie III wykazuje się należności wobec jednostek zaliczonych do grupy III (o których mowa w § 13 ust 2 pkt 1 lit. c rozporządzenia ministra finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych).

Grupa III sprawozdania Rb-N obejmuje:

● jednostki samorządu terytorialnego,

● samorządowe jednostki budżetowe,

● samorządowe zakłady budżetowe,

● samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nadzorowane przez jednostki samorządu terytorialnego,

● samorządowe instytucje kultury,

● samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem banków i spółek prawa handlowego.

W sprawie wątpliwości dotyczących wykazywania w sprawozdaniu o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych (Rb-N) należności z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), wypowiedziało sięMinisterstwo Finansów (znak DP8.658.21.2017). 

Jak wyjaśnił resort finansów do wartości nominalnej należności nie należy doliczać odsetek, opłaty prolongacyjnej i innych należności ubocznych. Wartość nominalna to wierzytelność główna będąca kwotą należną w dniu wymagalności rozumianym jako dzień płatności oznaczony w umowie, ustawie lub orzeczeniem sądowym itd. Przykładowo, jeżeli mamy do czynienia z umową sprzedaży rzeczy, kwotą nominalną jest cena z tego tytułu, przy czym w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym. Zatem przy zobowiązaniach zaliczanych do długu należy podać kwotę brutto, podobnie przy należnościach jednostek wykazywanych w ramach sprawozdań Rb-N.

Barbara Jarosz

Autor: Barbara Jarosz

główna księgowa jednostki budżetowej, posiada certyfikat MF, wieloletni praktyk
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz