Impreza integracyjna pracowników szkoły. Czy trzeba pobierać zaliczkę na podatek?

Dodano: 23 maja 2018
Impreza integracyjna

Wydatki poniesione przez szkołę w celu zorganizowania wycieczki dla wszystkich pracowników mającej charakter integracyjny nie stanowią dla pracowników przychodu ze stosunku pracy. W związku z tym placówka nie jest zobowiązana do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął stanowisko w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.Wnioskodawca zamierzał zorganizować wycieczkę dla wszystkich pracowników szkoły w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zgodnie z regulaminem ZFŚS część wydatków pokrywana jest ze środków funduszu socjalnego, a część przez pracowników. Udział w wycieczce będzie miał charakter dobrowolny i powszechnie dostępny dla wszystkich uprawnionych. Organizowana wycieczka będzie traktowana jako spotkanie – wyjazd integracyjny.

 

Powstało pytanie, czywydatki tego rodzaju należy uznać za świadczenie na rzecz pracowników, które będzie stanowić przychód ze stosunku pracy i czy szkoła będzie zobowiązana obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Świadczenia nieodpłatne

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychód traktuje również otrzymane świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia. Przepisy ustawy nie definiują pojęcia nieodpłatne świadczenie. Wg. sądów administracyjnych są to natomiast wszelkie zjawiska o charakterze gospodarczym i zdarzenia prawne, których konsekwencją jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu.

Przychody ze stosunku pracy

Ustawa o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Podaje przy tym przykłady takich przychodów (np. wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki).

Użyty zwrot „w szczególności” oznacza, że wymienione kategorie przychodów stanowią katalog otwarty. Oznacza to, że do przychodów pracownika ustawodawca zaliczył nie tylko pieniądze, ale także wartość świadczeń w naturze, czy świadczeń nieodpłatnych otrzymanych od pracodawcy.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze przysługujących pracownikom ustala się według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców – jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy.

Kiedy spotkanie będzie przychodem?

Dokonując oceny czy udział w wycieczce (spotkaniu) integracyjnym prowadzi do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy kierować się wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13, w którym stwierdzono, że za przychód pracownika mogą być uznane świadczenia, które: 

  • po pierwsze, zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  • po drugie, zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  • po trzecie, korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Brak przychodu

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego, obiektywne kryterium – wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści) – nie jest natomiast spełnione, gdy pracodawca proponuje swoim pracownikom udział w spotkaniach integracyjnych, choćby organizowanych poza miejscem pracy (imprezy wyjazdowe). W tym przypadku, nawet jeśli pracownik uczestniczy w spotkaniu dobrowolnie to po jego stronie nie pojawia się żadna korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku. 

Udział w spotkaniu integracyjnym zaoferowanym przez pracodawcę pracownikom, nie oznacza uzyskania przychodu przez pracownika, gdyż brak jest podstaw, by świadczenie adresowane do wszystkich przypisać indywidualnym uczestnikom, jako ich wymierną korzyść.

A zatem, udział pracowników w wycieczce - wyjeździe (spotkaniu) integracyjnym, sfinansowanej w części z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, która będzie miała na celu integrację pracowników, a także polepszenie atmosfery w pracy, zwiększenie motywacji, wydajności oraz jakości wykonywanej przez pracowników pracy nie będzie stanowić dla nich przysporzenia majątkowego.

W konsekwencji po stronie pracowników nie powstanie przychód ze stosunku pracy, a szkoła jako płatnik, nie będzie miała obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Źródło:

Interpretacja indywidualna KIS  (0115-KDIT2-2.4011.109.2018.1.IL).

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 200).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz