Wydłużyła się lista stypendiów objętych zwolnieniem od PIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 12 września 2022
Wydłużyła się lista stypendiów objętych zwolnieniem od PIT

Nowelizacja ustawy o PIT, która weszła w życie pod koniec lipca br., rozszerzyła listę stypendiów podlegających zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Ustawodawca dodał do niej tego rodzaju świadczenia otrzymywane w ramach  programów stypendialnych Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

Od 27 lipca 2022 r. Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia funkcjonuje jako Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Jak wynika z informacji przekazanych przez źródła rządowe, zmiana ustawy dotyczącej nazwy instytucji wynika z przekształceń stosunków międzynarodowych po 24 lutego 2022 r., związanych z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Autorzy nowelizacji uznali, że radykalna zmiana uwarunkowań międzynarodowych wskutek działań zbrojnych, które Rosja rozpoczęła przeciwko temu państwu, wymusza reorientację sposobu myślenia o polsko-rosyjskim dialogu społecznym. W konsekwencji postanowiono przekształcić tę instytucję w ośrodek o szerszym mandacie, zorientowany nie tylko na wsparcie rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego, ale przede wszystkim na wsparcie narodów ukraińskiego oraz białoruskiego.

Zadania realizowane przez Centrum Dialogu

Centrum jest państwową osobą prawną, nad którą nadzór sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem działalności tej instytucji jest inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu oraz porozumienia w stosunkach Polaków z narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami. Do jej zadań należą m.in.:

  • prowadzenie badań naukowych;
  • prowadzenie działalności wydawniczej;
  • upowszechnianie w Polsce i poza jej granicami wiedzy o sytuacji politycznej, historii, kulturze i dziedzictwie narodów Europy Środkowej i Wschodniej;
  • prowadzenie i wspieranie działalności edukacyjnej;
  • zwalczanie stereotypów;
  • przeciwdziałanie dezinformacji;
  • organizowanie konferencji, seminariów, wykładów oraz debat publicznych;
  • dofinansowywanie przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach Polaków z narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami;
  • utrzymywanie kontaktów z ośrodkami akademickimi, eksperckimi, naukowymi, kulturalnymi i politycznymi
  • prowadzenie programów stypendialnych.

Zmiany w przepisach podatkowych

Ustawa z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 27 lipca 2022 r., wprowadziła również zmiany w regulacjach podatkowych. Polegały one na ustanowieniu kolejnego zwolnienia w ustawie o PIT, poprzez dodanie do niej nowego przepisu w postaci art. 21 ust. 1 pkt 39ea. Przepis ten zwalnia od wspomnianego podatku stypendia otrzymywane w ramach programów stypendialnych Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Dzięki omawianej zmianie – dokonanej na podstawie art. 3 ustawy nowelizującej – stypendyści wskazanej instytucji od świadczeń otrzymywanych z tego tytułu nie będą musieli płacić PIT.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz