Sprawdź, czy czynsz i media zaliczysz w koszty prowadzonego biznesu w domu

Dodano: 1 lutego 2018
f3d6499f4b518b4c50ffeadc003c415b005c6e43-medium

Wydatki poniesione na utrzymanie lokalu, w którym prowadzona jest firma mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, w części w jakiej ten lokal jest przeznaczony na tą działalność. Nie jest przy tym konieczne wydzielenie odrębnego pomieszczenia na prowadzenie biznesu. To najnowsze stanowisko organów podatkowych. Sprawdź komentarz.

Chodziło o podatnika, który zamierzał prowadzić działalność w mieszkaniu. Mężczyzna

nie będzie dostosowywał całego lokalu do prowadzenia firmy, nie wydzieli też żadnego konkretnego pomieszczenia na potrzeby prowadzenia swojej działalności. 

Wątpliwości dotyczyły tego, czy wydatki na czynsz i media można zaliczać do kosztów podatkowych prowadzonej działalności, a także czy może dokonać odpisów amortyzacyjnych.

Szef Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że wydatki na czynsz czy media ponoszone przez przedsiębiorców, którzy zarejestrowali firmę w mieszkaniu, nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ustawy o PIT.

KOMENTARZ EKSPERTA Marek Warski doradca podatkowy, Kancelaria Prawna Rafał Kufieta

W pierwszej kolejności należy wskazać, że nie mamy do czynienia z żadną rewolucją w wykładni przepisów odnoszących się do kosztów uzyskania przychodów. Przedstawiony w interpretacji stan faktyczny odbiega od standardu – wnioskodawca nie zamierza wydzielić części lokalu mieszkalnego na cele prowadzonej działalności. Na gruncie prawa podatkowego ma to dobre i złe strony. Do zalet niewątpliwie należy niższa stawka podatku od nieruchomości, jaka obowiązuje względem lokali mieszkalnych.

Dokumentowanie wydatków

Odrębnym zagadnieniem jest natomiast dokumentowanie kosztów uzyskania przychodów związanych z prowadzoną w mieszkaniu działalnością gospodarczą.

Ugruntował się pogląd, że podatnik ma prawo odnieść w ciężar kosztów część wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania (np. media) w proporcji, w jakiej pozostaje powierzchnia wykorzystywana na cele działalności gospodarczej w stosunku do całości powierzchni lokalu.

W sytuacji, gdy powierzchnia taka nie została wydzielona, podatnik może w inny sposób udokumentować wysokość poniesionych kosztów. Użytkując mieszkanie w sposób „mieszany”, trudno będzie koszty te wyodrębnić. Można oczywiście podjąć próbę wyliczenia zużycia energii na podstawie danych technicznych urządzeń wykorzystywanych dla potrzeb działalności, oświetlenia na podstawie określonego poboru mocy, itd. Wszystko zależy od wyboru, jakiego dokona podatnik. Najważniejsze, aby wyliczenia były wiarygodne, właściwie udokumentowane i związane z uzyskaniem przychodu.

Zasady dokumentowania kosztów dotyczących eksploatacji mieszkania dla celów prowadzonej działalności określa rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W § 14 rozporządzenia określono, że  na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą, mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie – nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach – przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku). Podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele.

Skutki podatkowe wydanej interpretacji

  • Wydatki na czynsz czy media ponoszone przez przedsiębiorców, którzy zarejestrowali firmę w mieszkaniu, nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ustawy o PIT.
  • Ustawa nie warunkuje możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na czynsz czy media od wyodrębnienia pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.
  • W konsekwencji, jeżeli takie wydatki pozostają w związku z uzyskanym przychodem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu, to w takim zakresie wydatki te będą kwalifikowały się do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 27 grudnia 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.361.2017.1.ES

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz