Rozliczenie PIT-28 - kogo dotyczy i w jaki sposób je wypełnić?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 3 lutego 2022
Rozliczenie PIT-28 - kogo dotyczy i w jaki sposób je wypełnić?

PIT-28 dedykowany jest podatnikom, którzy rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest on uproszczoną formą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Formularz ten należy rozliczyć nieco wcześniej niż pozostałe, ponieważ termin to koniec lutego następnego roku, w stosunku do tego, za które składane jest zeznanie. Kogo dotyczy PIT-28 i w jaki sposób go wypełnić? Podpowiadamy.  

Kogo dotyczy PIT-28?

Wszelkie zasady dotyczące opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są regulowane przez ustawę z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z nią PIT-28 dotyczy osób duchownych, podatników, którzy osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, z tytułu umów najmu, podnajmu dzierżawy lub o podobnym charakterze, które nie zostały zawarte w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. PIT-28 muszą wypełnić również osoby, które prowadzą działalność w formie spółki cywilnej lub jawnej osób fizycznych opodatkowanych ryczałtem. 

W jaki sposób wypełnić PIT-28?

Rozliczenie PIT-28 najlepiej wykonać przy pomocy specjalnego programu online przez internet. Wówczas procedura ta jest bardzo prosta i zajmuje zaledwie kilka minut. W pierwszym kroku należy wybrać sposób rozliczenia — indywidualny, z małżonkiem, ze zmarłym małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko i wybrać cel wypełniania formularza — złożenie zeznania, lub jego korekta. Następnie trzeba zaznaczyć właściwy sobie Urząd Skarbowy i przejść do kolejnych kroków.

W kolejnym etapie należy wybrać źródło osiąganych przychodów, a następnie zaznaczyć przysługujące nam ulgi, np. prorodzinną, na internet, czy na IKZE. W zależności od tego, którą z nich wybraliśmy, kroki mogą nieco się różnić, ponieważ każda z nich wymaga dostarczenia innych informacji.

Następnie należy podać kwotę rocznych przychodów ze źródeł, które wcześniej określiliśmy. Jeżeli np. rozliczamy się z tytułu umowy o pracę, należy podać sumę kwot przychodów oraz ich uzyskania i pobranych przez płatników podatków, a także wysokość zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Na końcu należy podać numer rachunku bankowego, na który ma zostać przelany zwrot podatku.

Jeżeli korzystamy z ulgi prorodzinnej, w tym momencie należy wpisać PESEL dziecka i liczbę miesięcy, za które przysługuje odliczenie. Następnie program poprosi o uzupełnienie danych podatnika, czyli: imienia, nazwiska, PESEL-u, NIP-u, daty urodzenia oraz adresu zamieszkania.

W tym momencie na ekranie powinniśmy zobaczyć podgląd formularza. Należy go sprawdzić samodzielnie, ale też pod kątem wyświetlania przez system czerwonych wykrzykników, które świadczą o błędzie w druku. Jeżeli dane są poprawne, wówczas można wysłać swój PIT online do Urzędu Skarbowego lub wydrukować go i przesłać pocztą, lub zanieść osobiście do placówki. 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz