Przekonaj się, czy doliczysz wartość posiłków do przychodów pracowników

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 29 czerwca 2018
f9cb59432379dde2b23ec9ca61545cf7515b1778-medium

Koszt sfinansowanych przez pracodawcę posiłków nie stanowi dla podwładnych przychodu ze stosunku pracy. Takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0115-KDIT2-2.4011.130.2018.2.MM.

Posiłki dostępne dla wszystkich pracowników

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży informatycznej, zajmującej się rozwojem produktów IT wykorzystywanych przez programistów na całym świecie.

Przedsiębiorstwo postanowiło zapewnić pracownikom posiłki w miejscu pracy w postaci otwartego bufetu. Celem objęcia wszystkich pracowników posiłkiem jest realizacja w jak największym stopniu polityki firmy zakładającej zapewnienie jak najlepszej efektywności i wydajności wykonywanej pracy, co wpływa na wynik ekonomiczny spółki.

Korzyść związana z zapewnieniem dostępu do posiłków finansowanych przez pracodawcę nie będzie wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi. Spółka nie jest w stanie na podstawie faktury określić dokładnej wartości posiłku skonsumowanego przez danego pracownika w danym dniu. Dostęp do zakupionych artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych będzie nieograniczony.

Wątpliwości spółki dotyczyły tego, czy koszt sfinansowanych przez pracodawcę posiłków – artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych, które nie są związane ze spotkaniami biznesowymi, stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy. Przedsiębiorstwo uważało, że nie.

Przychody pracownika ze stosunku pracy

Z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) wynika, że za przychody pracownika, o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 11 ust. 1  ustawy o PIT, mogą być uznane takie świadczenia, które:

  • po pierwsze, zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  • po drugie, zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  • po trzecie, korzyść ta jest wymierna (również w postaci zaoszczędzenia wydatku) i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Dyrektor KIS podkreślił, że ustawowe pojęcie nieodpłatnych świadczeń musi być zawsze interpretowane w konkretnym kontekście, a nie w oderwaniu od niego, z pominięciem okoliczności realizacji pewnych uprawnień, zjawisk gospodarczych i zdarzeń prawnych.

W kontekście pierwszego warunku Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że „inne nieodpłatne świadczenia” na rzecz pracownika mogą być uznane za jego dochód w rozumieniu ustawy PIT tylko, pod warunkiem że rzeczywiście spowodowały zaoszczędzenie przez niego wydatków. Ustalenie tej okoliczności zależy od tego, czy pracownik skorzystał ze świadczenia oferowanego przez pracodawcę w pełni dobrowolnie.

Co to dla mnie oznacza?

  • Zapewnienie przez spółkę nieodpłatnych posiłków w formie otwartego bufetu dostępnego dla wszystkich pracowników w sytuacji, gdy nie ma możliwości ustalenia wartości świadczenia otrzymanego przez konkretnego pracownika, nie stanowi dla pracownika przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
  • Spółka jako płatnik, dla celów obliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pracowników, nie będzie zobowiązana do doliczenia wartości posiłków do ich przychodów.

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 czerwca 2018 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.130.2018.2.MM

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz