Kolejne świadczenia dla rolnictwa zwolnione od PIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 2 lutego 2023
Kolejne świadczenia dla rolnictwa zwolnione od PIT

Zmiany w ustawie o PIT, które weszły w życie 1 stycznia 2023 r., dotyczą również zwolnień od tego podatku. Do ich beneficjentów należą m.in. producenci rolni, spośród których wielu zostało poszkodowanych w związku z toczącym się konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

Na podstawieart. 21 ust. 1 pkt 47d ustawy o PIT – w jej brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2022 r. – wolne od tego podatku były m.in. dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne, otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, od agencji rządowych, agencji wykonawczych albo ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych czy międzynarodowych instytucji finansowych.

Zmiany od 1 stycznia 2023 r.

Natomiast z początkiem 2023 roku zakres zwolnień przewidzianych w tym przepisie uległ rozszerzeniu. Objął on bowiem dodatkowo także dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne, otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą od państwowych jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną, których zadaniem jest prowadzenie doradztwa rolniczego.

Przepis ten w nowym brzmieniu ma zastosowanie do  dochodów  (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r.

Zmiany w omawianym zakresie wprowadziła do ustawy o PIT ustawa z 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie zmian w przepisach

Jak tłumaczyli autorzy nowelizacji, jej celem jest zapewnienie podstaw prawnych wdrożenia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW 2014–2020) działania „Nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. Dzięki uruchomieniu tego działania rolnicy prowadzący działalność rolniczą, których gospodarstwa zostały najbardziej poszkodowane w wyniku tego kryzysu (w związku z funkcjonowaniem na niestabilnym rynku, zakłóceniami w handlu, wzrostem ponoszonych kosztów) będą mogli otrzymać pomoc finansową. W ten sposób uzyskają oni rekompensatę części utraconych w związku ze wspomnianym kryzysem dochodów. Pomoc ta ma dla nich stanowić zachętę do utrzymania produkcji rolnej w prowadzonych przez te podmioty gospodarstwach. Powinno się to przyczynić do uniknięcia bankructw wśród właścicieli wspomnianych gospodarstw, a także do utrzymania miejsc pracy. Nadzwyczajne wsparcie, o którym mowa, projektodawcy uznali za niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz