Kiedy wydatki na odzież sportową można zaliczyć do koszów uzyskania przychodów

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 28 października 2016
49227bf8490732af757bc475fcd73eb199bd359a-large

Wydatki na odzież służbową, po spełnieniu warunków, mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. A czy trener fitness odliczy wydatki na zakup odzieży sportowej? Poznaj wyjaśnienie izby skarbowej.

Jakie wątpliwości miał podatnik?

Chodziło o podatnika, który prowadzi działalność usługową związaną z poprawą kondycji fizycznej. Zajmuje się m.in.: tworzeniem planów treningowych, przygotowywaniem podopiecznych do udziałów w zawodach sportowych.

Przedsiębiorca kupuje obuwie sportowe i odzież dla siebie. Planuje ponadto kupować na czas treningu odzież dla swoich klientów, wtedy ubrania będą oznaczone logo. Trener ponosi też opłaty wstępu na obiekty sportowe za siebie i za klientów, a także za udział w zawodach sportowych.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy wydatki na zakup odzieży sportowej, obuwia oraz karnetów i wejść na obiekty sportowe i zawody, niezbędnych do wykonywania usług związanych z poprawą kondycji fizycznej mogą stanowić koszty podatkowe? To samo pytanie podatnik zadał w sprawie wydatków na zawody sportowe.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Koszt po spełnieniu warunków

Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ustawy o PIT, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.

Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo – skutkowego.

Odzież i obuwie przedsiębiorcy

Izba skarbowa wyjaśniła, że wydatki dotyczące nabycia odzieży i obuwia wykorzystywane przez trenera w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej (niejako jako odzież służbowa) niewątpliwie związane są z tą działalnością. Muszą być one zakupione wyłącznie na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej. Nie mogą mieć charakteru osobistego, ponieważ wydatki nie mają na celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu.

Wydatki ponoszone w celach prywatnych (osobistych) nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stroje kupowane dla klientów

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki związane zakupem strojów sportowych, odzieży i obuwia udostępnianych klientom na czas prowadzenia treningów uzależniona o ile nie ma ona charakteru odzieży osobistej. Ubrania muszą być zatem oznaczone tej odzieży logo firmy, bez jednoczesnego przypisania ich do konkretnego klienta i bez oddania jej do swobodnego używania, co oznacza, że klienci będą uprawnieni do ich używania wyłącznie w trakcie zajęć.

Sprzęt i bilety wstępu do fitness

Do kosztów podatkowych mogą zostać zaliczone również wydatki poniesione na nabycie sprzętu sportowego wykorzystywanego przez podatnika i jego klientów w trakcie zajęć sportowych, jak również bilety, czy karnety wstępu na basen lub siłownię. Będzie to możliwe, pod warunkiem że sprzęt i karnety nie zostaną przekazane klientom do swobodnego używania również poza zajęciami i o ile fakt udostępnienia sprzętu oraz biletów, czy karnetów wstępu na obiekty sportowe zostanie uwzględniony w cenie świadczonych przez przedsiębiorcę usług.

Opłaty w zawodach

Z uwagi na to, że wydatki ponoszone na opłaty związane z uczestnictwem w zawodach sportowych (opłata startowa), kosztów transportu na miejsce zawodów, czy noclegów są wkalkulowane cenę świadczonych przez podatnika usług, to możliwe jest zaliczenie tych wydatków w ciężar kosztów podatkowych

Dla celów dowodowych przedsiębiorca musi posiadać dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że wydatki te wkalkulowane zostały w cenę świadczonych usługi, a ich poniesienie w warunkowało uzyskanie przychodu z działalności gospodarczej.

Prawidłowa dokumentacja

Organ podatkowy przypomniał, że wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej jedynie w takim zakresie, w jakim racjonalnie jest to uzasadnione rodzajem i rozmiarem tej działalności (ilością, czy też częstotliwością świadczonych usług) i wyłącznie pod warunkiem ich należytego udokumentowania. Bowiem to na podatniku ciąży również obowiązek należytego udokumentowania wydatków. Izba skarbowa zaznaczyła, że posiadane dowody nie mogą się ograniczać do faktur (rachunków) stwierdzających wysokość poniesionych wydatków, lecz powinny to być dowody umożliwiające w sposób bezsporny ustalenie związku przyczynowo-skutkowego poniesionych wydatków z przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej, a ponadto potwierdzającymi racjonalność poniesionych wydatków.

Co to dla mnie oznacza

  • Odzież służbowa musi być kupione wyłącznie na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej. Nie może mieć charakteru osobistego, ponieważ wtedy przedsiębiorca nie zaliczy poniesionych wydatków do kosztów.
  • Przedsiębiorca zajmujący się prowadzeniem zajęć sportowych może zaliczyć do kosztów podatkowych zakup odzieży sportowej i obuwia sportowego wykorzystywanych w trakcie prowadzenia zajęć.
  • Do kosztów zaliczy też wydatki na odzież przeznaczoną dla klientów. Ubrania muszą być jednak wtedy oznaczone logo firmy i muszą być wykorzystywane wyłącznie w trakcie zajęć.
  • Podatnik odliczy od przychodu zakup sprzętu sportowego wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej, np. piłek gimnastycznych, nart, desek.
  • Zakup karnetów wstępu na baseny, czy do klubów fitness, opłaty za udział w zawodach sportowych trener może zaliczyć do kosztów podatkowych, jeśli cena wkalkulowana jest w cenę świadczonych przez niego usług.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 września 2016 r., nr IBPB-1-1/4511-381/16-3/BK

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.