Jakie ulgi podatkowe w PIT-37?

Dodano: 10 grudnia 2021
Jakie ulgi podatkowe w PIT-37?

Choć rozliczanie się z podatku zazwyczaj przywodzi na myśl przede wszystkim nieco uciążliwy obowiązek, o którym trzeba pamiętać co roku, może przynieść nam także sporo korzyści. W końcu któż z nas nie lubi otrzymać zwrotu środków, które zasilą domowy budżet? Aby właściwie dopełnić wszelkich formalności należy pamiętać o ulgach podatkowych, które obowiązują w przypadku poszczególnych formularzy PIT. Z których z nich może skorzystać większość podatników?

Wiele możliwości skorzystania z ulg podatkowych

PIT-37 jest deklaracją dedykowaną niezwykle licznej grupie podatników. Obejmuje ona każdego, kto jest osobą fizyczną i uzyskał przychód w wyniku pracy na umowie cywilnoprawnej bądź na etacie, a zaliczki na podatek pobierał płatnik, a także tych, którzy otrzymywali stypendia naukowe, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, emerytury i renty. Z jakich odliczeń można skorzystać w tym przypadku? Są to przede wszystkim ulgi na:

  • leki
  • rehabilitację
  • Internet
  • samochód
  • badanie i rozwój
  • termomodernizację
  • dzieci (ulga prorodzinna)

Wyróżnia się także szereg darowizn, na poczet których można dokonać odliczenia od podatku. Mogą być one przeznaczone na:

  • organizacje pożytku publicznego
  • cele kultu religijnego
  • krwiodawców
  • cele walki z COVID-19
  • sprzęt komputerowy (laptopy, tablety)

Z łatwością jesteśmy więc w stanie zauważyć, że posiadamy szerokie pole do popisu. Z tego względu należy dobrze przygotować się do wypełnienia deklaracji tak, by wszystko zrobić we właściwy sposób i zasięgnąć informacji na temat każdej z interesujących nas ulg. Przykładowo, ta na Internet wynosi 760 zł i przysługuje przez dwa lata, natomiast ta rehabilitacyjna pokrywa rzeczywistą kwotę wydatków z zaznaczeniem, że może być limitowana. Imponuje również wysokość ulgi na termomodernizację, która sięga 53 000 zł.

Zadbać o całą dokumentację niezbędną do uzyskania ulgi

Niezależnie od tego, z jakiej ulgi pragniemy skorzystać, musimy dysponować wiedzą na temat tego, jak to zrobić. Kluczową rolę odgrywa zwłaszcza dokumentacja stanowiąca dowód poniesionych kosztów. Faktury, rachunki, noty obciążeniowe – należy je skompletować, nie pomijając żadnych ważnych papierów. Drugi krok to umiejętne ujęcie ulg w deklaracji podatkowej. Z myślą o nich przewidziano specjalną część dokumentu, w której wyszczególniono rubryki przyporządkowane poszczególnym z nich. Jedna dedykowana jest uldze na dzieci, a obok niej znajdują się pola w jakie należy wpisać liczbę posiadanego potomstwa oraz numery PESEL lub w przypadku ich braku, daty urodzenia wraz z imionami i nazwiskami. W wierszach tej części dokumentu uwzględniono również trzy inne rodzaje ulg, a także piątą rubrykę przeznaczoną na inne, niewymienione wcześniej. Warto podkreślić, że podczas składania zeznania podatkowego musimy też wypełnić załącznik PIT/0, który jest przeznaczony dla wszystkich, którzy korzystają z odliczeń od podatku lub przychodu. Nie wolno pominąć tego kroku, a jeśli dokonujemy więcej niż dwóch różnych darowizn, najlepiej będzie złożyć kilka załączników, gdyż w jednym z nich nie zmieszczą się kompletne dane.

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
ulgi podatkowe
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz