Zmiany w budżecie gminy z mocą wsteczną

Dodano: 10 stycznia 2017

Nie ma przepisu, który umożliwiałby zmianę planu budżetowego gminy z mocą wsteczną. Jest tak nawet wówczas, gdy modyfikacja dotyczy kwot dotacji celowych z budżetu państwa - twierdzi szczecińska RIO.

To, że często zapisy prawnie nie idą w parze z rzeczywistością wiadomo nie od dziś. Przekonał się o tym burmistrz jednej z zachodniopomorskich gmin. Pod koniec 2016 roku Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie stwierdziło naruszanie prawa w zarządzeniu w sprawie zmian budżetu i układu wykonawczego. Wprowadzono w nim zmiany z mocą wsteczną.

Prawo kulawe…

Kolegium ze zrozumieniem przyjęło tłumaczenia, że niefortunny zapis dotyczył zmiany dotacji celowej z budżetu państwa, a w praktyce informacje o dokonaniu zmian wysokości takich kwot przekazywane są niekiedy z niewielkim wyprzedzeniem czasowym. W praktyce utrudnia to znacznie wprowadzenie ich do budżetu w „normalnym” toku pracy organów jednostek samorządu terytorialnego.

… ale jednak prawo

Niemniej jednak RIO nie znalazło żadnej podstawy prawnej do nadania zmianom wstecznej mocy obowiązującej. Nie sposób wskazać przepisu prawa, który stwarzałby upoważnienie do wprowadzania zmian w akcie planistycznym, stanowiącym podstawę gospodarki finansowej, ze wsteczną mocą obowiązującą.

Szczecin, 21 grudnia 2016 r. K.0542.ZF.74.KG.2016

Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz.U. 2016 nr 0 poz. 446).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.